Wczoraj, 18 października miała miejsce konferencja Adobe MAX, na której kreatywny gigant zaprezentował nowe wersje swojego oprogramowania w chmurze Creative Cloud. Jeden ze sztandarowych produktów Adobe - program Photoshop - spotkała znacząca z punktu widzenia Apple userów zmiana.

Nowa funkcja dotyczy głównie (choć nie tylko) użytkowników iOS i nowych modeli iPhonów - tych obsługujących format obrazów HEIF. Photoshop od teraz pozwala na edycję zdjęć zapisanych w HEIF, dzięki czemu fani mobilnej fotografii nie muszą rezygnować z nowego formatu, chcąc edytować swoje prace w kombajnie od Adobe.

Kolejną istotną zmianą jest możliwość odczytywania informacji o głębi ostrości dostarczanych przez iPhone 7 Plus i przyszłe modele z „portretowym” obiektywem. Dzięki temu, stopień rozmycia tła można regulować poprzez użycia filtra Rozmycia soczewkowego. Jestem bardzo ciekaw działania tej funkcji - może ona w znaczący sposób pomóc zbliżyć fotografię mobilną do tradycyjnej, choć należy pamiętać, że poprzez oczywiste ograniczenia chociażby w wielkości matryc, z pewnością nie stanie się to szybko.

Pełna lista zmian w Photoshopie dostępna jest pod adresem: https://www.adobe.com/pl/products/photoshop/features.html?mv=product&mv2=accc. Klikając w zakładkę Inne produkty można przejść do pełnego zestawienia aplikacji i sprawdzenia nowości dla wszystkich tych, które nas interesują.

Z ciekawszych rzeczy nie dotyczących bezpośrednio Apple, Adobe uruchomiło nową, równoległą wersję Lightrooma. Od teraz użytkownicy mają do wyboru aplikacje Lightroom Classic CC oraz po prostu Lightroom CC. Wersja klasyczna dodatkowo zyskała kilka nowych funkcji, z których najważniejszą jest obiecywana od dawna poprawa wydajności (każdy kto korzysta wie, że trudno o bardziej ociężały program niż Lightroom). Ile jest w tym prawdy, zweryfikujemy oczywiście my, użytkownicy.

Jeśli korzystacie z oprogramowania Adobe, dajcie znać czy w komentarzach czy nowe funkcje przypadły Wam do gustu, oraz czy nieszczęsny Lightroom faktycznie dostał chociaż minimalnego „kopa”.

Źródło obrazka: Newsletter od https://www.adobe.com/pl/


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszystkie akcesoria do najnowszych telefonów iPhone. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: iPhone11 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Produkty objęte promocją:

10% kupon ważny jest do 31.10.2019