Testując naprawdę sporo aplikacji, zwykle co kilka tygodni muszę robić porządek na swoim iPhonie i iPadzie, odinstalowując te, których z różnych powodów już nie używam. Programy te, a zwłaszcza gry, zajmują tylko niepotrzebnie miejsce w pamięci masowej. W iOS 11 nie muszę martwić się aż tak bardzo o te nieużywane aplikacje, robi to za mnie sam system.

Big daaf34a2 e3ff 4fab 876d fb0e9c4034c5

W iOS 11 pojawiła się bowiem funkcja automatycznego usuwania nieużywanych aplikacji. Domyślnie jest ona wyłączona, można jednak aktywować ją w ustawieniach systemu. W tym celu należy w aplikacji Ustawienia, w jej głównym widoku, wybrać „iTunes Store i App Store”, a następnie aktywować znajdujący się na samym dole przełącznik „Odinstaluj nieużywane”.

Aktywacja tej funkcji nie oznacza, że od razu usunięte zostaną wszystkie aplikacje i gry, których nie używaliśmy od dłuższego czasu. Stanie się to dopiero wtedy, kiedy na iPhonie, iPadzie lub iPodzie Touch z iOS 11 zacznie brakować miejsca na instalację nowych programów, zdjęcia czy filmy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że usuwane są tylko programy ich dane pozostają w pamięci masowej urządzenia, tak by można było do nich wrócić po ponownym zainstalowaniu programu. Czasem to właśnie te dokumenty zajmują więcej miejsca, niż programy, w których zostały utworzone. Warto o tym pamiętać.

Podejrzane na OS X Daily.