Projektowane przez Apple układy z serii A od kilku lat wyprzedzają pod względem szybkości ale i samej konstrukcji te produkowane przez firmy Qualcomm, Samsung i inne. Na pytanie dlaczego tak się dzieje postanowił odpowiedzieć Gary Sims z serwisu Android Authority.

Okazuje się, że jest kilka bardzo istotnych czynników powodujących, że projektowane przez Apple, a produkowane obecnie przez TSMC układy są lepsze od konkurencji. Sims zauważa, że w przypadku układów 64-bitowych Apple wyprzedziło konkurencję o 1,5 roku. We wrześniu 2013 roku wraz z iPhone'em 5s Apple wprowadziło na rynek 64-bitowy układ A7. Rok później w iPhonie 6 znalazł się 64-bitowy układ drugiej generacji - A8, Qualcomm swój pierwszy 64-bitowy układ pokazał dopiero w marcu 2015 roku a już pięć miesięcy później Apple wprowadziło układ A9. Zdaniem Simsa, Qualcomm już na starcie był w tyle za Apple o dwie generacje 64-bitowych układów. Co ciekawe, przewaga firmy z Cupertino stale się utrzymuje.

Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że Apple projektuje i produkuje (za pośrednictwem podwykonawców takich jak wspomniane TSMC) układy na własne potrzeby i pod konkretne urządzenia. W ten sposób Apple zyskuje przewagę zarówno czasową, jak i cenową. Projektując układy tylko pod kilka urządzeń, Apple nie musi marnować czasu na tworzenie układu uniwersalnego, który będą mogli kupować inni producenci smartfonów. Apple może pozwolić sobie także na większe rozmiary samego układu, a więc inną, często droższą technologię produkcji, wyposaża je też w większą pamięć podręczną cache, co także zwiększa rozmiary i koszty układów. Firma może sobie jednak na to pozwolić, gdyż układy stanowią integralny element iPhone'ów i iPadów, dla których są projektowane. Co więcej ich wyższa cena zostaje zniwelowana przez niższe koszty innych elementów. Tymczasem inni producenci układów, tacy jak Qualcomm czy Mediatek, produkują procesory, a nie całe urządzenia. Muszą więc ciąć koszty ich produkcji i obniżać ceny tak, by producenci urządzeń mobilnych chcieli je kupować. To z kolei przekłada się na wydajność całego układu.

Polecam cały tekst w serwisie Android Authority.


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszystkie akcesoria do najnowszych telefonów iPhone. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: iPhone11 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Produkty objęte promocją:

10% kupon ważny jest do 15.11.2019