Synology to marka kojarzona od lat z jednymi z najlepszych serwerów NAS. Od niedawna, bo od 2015 roku, w jej ofercie zaczęły pojawiać się także rozbudowane routery sieciowe. Najnowszym urządzeniem tego typu jest RT2600ac.

Wygląd

RT2600ac zamknięto w czarnej obudowie z mocnego plastiku o matowym wykończeniu. Na górnym panelu znalazło się logo Synology, a pod nim dziewięć diod wskaźników stanu pracy urządzenia (Status, sieć 2,4 GHz, sieć 5 GHz, port WAN1, port WAN2 oraz cztery wskaźniki portów LAN), które - co ciekawe - można w ogóle lub czasowo wyłączyć z poziomu systemu SRM, służącego do zarządzania routerem.

Na tylnej ścianie umieszczono port WAN, cztery porty LAN, z których jeden może pracować jako port WAN2, port USB 2.0, gniazdo zasilania i włącznik, na przedniej dostępny jest czytnik kart SD, a na lewej port USB 3.0. Z prawej strony znajdują się przełączniki WPS oraz włącznik sieci WiFi. Router opiera się o powierzchnię na przedniej dolnej krawędzi oraz dwóch tylnych nóżkach, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Cztery duże anteny nadają mu drapieżny wygląd. Obsługują one oba wspierane przez router pasma, a więc 2,4 i 5 GHz.

W środku

We wnętrzu znalazły się układy firmy Qualcomm, przede wszystkim układ ARM v7 taktowany zegarem 1,7 GHz oraz odpowiadający za transmisję danych Atheros QCA9984. Router posiada 512 MB pamięci RAM oraz 4 GB pamięci flash, w której mieści się system i dodatkowe aplikacje.

RT2600ac, jak sama jego nazwa wskazuje, to urządzenie klasy AC2600, spełniające standard 802.11ac Wave 2. Wykorzystuje ono cztery strumienie (stąd też cztery anteny). W paśmie 5 GHz oferuje ono transmisję z szybkością 1733 Mb/s, z kolei w paśmie 2,4 GHz jest to 800 Mb/s.

Bogactwo możliwości

Synology to firma znana ze stosowania przejrzystych i wygodnych w obsłudze interfejsów użytkownika systemów operacyjnych zarówno swoich stacji NAS, jak i routerów. W przypadku RT2600ac jest dokładnie tak samo. Użytkownik może sterować routerem za pośrednictwem przeglądarki internetowej na komputerze stacjonarnym czy laptopie albo za pomocą dedykowanej aplikacji dla iPhone'a i iPada oraz na smartfony i tablety z systemem Android.

Za zarządzanie odpowiada system SRM, który wygląda jak klasyczny system operacyjny z własnym pulpitem, paskiem zadań i wyświetlanymi na nim oknami aplikacji. Podstawową z nich jest Centrum Sieciowe, w której zgromadzono wszystkie informacje dotyczące stanu działania urządzenia oraz sieci. Są one podzielone na odpowiednie zakładki. W zakładce Status znalazły się informacje o wykorzystaniu pasma, adresach WAN i LAN, podłączonych urządzeniach włącznie z informacją o paśmie sieci WiFi lub połączeniu przewodowym, z którego korzystają. Użytkownik ma w niej także możliwość podglądu informacji o pracy procesora i wykorzystaniu pamięci urządzenia.

Możliwości konfiguracyjne routera RT2600ac są ogromne, poczynając od stworzenia osobnych sieci bezprzewodowych dla obu pasm (2,4 i 5 GHz), przydzieleniu maksymalnej i gwarantowanej przepustowości dla każdego z podłączonych urządzeń, po funkcje typowe dla serwerów NAS (w przypadku Synology nie powinno to dziwić, wszak firma ta produkuje jedne z najlepszych tego typu rozwiązań).

W przypadku rozsyłanych sieci do wyboru są różne ich zabezpieczenia, od WEP, WPA i WPA2 Personal po WPA2 Enterprise. W łatwiejszym przyłączaniu się do sieci pomoże mechanizm WiFi Protected Setup z wykorzystaniem dedykowanego przycisku na routerze lub specjalnego PIN-u. Użytkownik może ukryć nazwę utworzonych sieci, może także regulować szerokość kanału i moc transmisji dla każdej z nich. Jest także możliwość stworzenia sieci gościnnej - np. dla znajomych odwiedzających nas w domu lub biurze - z której nie będzie dostępu do tej właściwej. Każda z sieci może być wyłączana lub włączana na określony czas.

Dzięki funkcji SmartConnect router będzie przełączał urządzenia pomiędzy sieciami 2,4 i 5 GHz, a użytkownik może określić kryteria, kiedy takie przełączenie ma nastąpić. Równie ciekawa jest funkcja Smart WAN, pozwalająca na podłączenie dwóch źródeł internetu, np. kablówki i modemu GSM. Router może traktować jedno z połączeń jako tzw. backup i korzystać z niego, kiedy łącze główne przestanie działać. Może jednak korzystać z obu jednocześnie. Użytkownik może w tym wypadku ustawić własne proporcje wykorzystania każdego ze źródeł.

Godne uwagi są rozbudowane narzędzia monitorowania sieci LAN i WAN, pozwalające na podgląd nie tylko zbiorczych danych, ale także tych dotyczących poszczególnych urządzeń czy nawet aplikacji. RT2600ac może też generować raporty dotyczące ruchu sieciowego i przesyłać je do użytkownika mailem.

Synology wyposażyło też router w rozbudowane funkcje ochrony. I tak dostęp do urządzenia może zostać zablokowany po licznych nieudanych próbach zalogowania się do niego. Jest też zapora sieciowa i narzędzie kontroli rodzicielskiej, pozwalające blokować niebezpieczne, nieodpowiednie dla dzieci lub te wybrane przez użytkownika strony i wyniki wyszukiwania. O odpowiednie ustawienie zabezpieczeń zadba specjalna funkcja doradcy, skanująca system urządzenia i wyszukująca w nim błędy w konfiguracji, które mogą tworzyć luki w zabezpieczeniach.

Po podłączeniu do routera zewnętrznego dysku USB otrzymujemy niewielki, jednodyskowy serwer NAS. RT2600ac obsługuje m.in. protokoły CIFS/SMB, MSDFS VF i AFP, w tym ostatnim przypadku pozwala to na wygodny dostęp do plików na urządzeniach Apple, w tym obsługę Time Machine. Jest też możliwość utworzenia serwera FTP lub SFTP. Dla każdego z nich można określić przepustowość - wszystko to wraz z możliwością przydzielania uprawnień użytkownikom i dostępu do określonych zasobów. Dostęp do nich możliwy jest zarówno z poziomu managerów plików podłączonych urządzeń (np. Findera na Macu), aplikacji mobilnej dla smartfonów i tabletów, jak i przez znaną z serwerów NAS Synology aplikację webową o nazwie File Station.

Router Synology RT2600ac pozwala także na instalowanie pakietów zwiększających jego możliwości. Są to m.in. serwer multimediów, Download Station - aplikacja pozwalająca na pobieranie różnych plików z sieci P2P czy serwerów FTP, a także serwery VPN i VPN Plus, Cloud Station Server - prywatna chmura, pakiet bezpieczeństwa Intrusion Prevention oraz serwery RADIUS i DNS.

Dostęp do routera spoza sieci zapewnia usługa QuickConnect, dzięki której będzie można się z nim połączyć nawet wtedy, kiedy znajduje się on za NAT-em. Użytkownik otrzymuje specjalny identyfikator, który umożliwi mu dostęp do serwera właściwie z każdego miejsca na ziemi, gdzie ma dostęp do internetu.

Na koniec wspomnieć warto, że RT2600ac można wykorzystać także jako bezprzewodowy punkt dostępowy, wtedy jednak zarządzanie zaawansowanymi funkcjami przejmie inny router, do którego urządzenie jest podłączone.

Specyfikacja techniczna:

 • Router klasy AC2600 (802.11ac Wave 2)
 • Sieć 2,4 GHz - 800 Mb/s
 • Sieć 5 GHz = 1733 Mb/s
 • Technologia MU-MIMO
 • 4 gigabitowe porty LAN
 • gigabitowy port WAN
 • dual WAN (Smart WAN) - obsługa modemów USB 3G/4G
 • mechanizmy QoS i kontroli rodzicielskiej
 • system IDS i iPS
 • 1 port USB 3.0, 1 port USB 2.0 i czytnik kart SD
 • dodatkowe pakiety usług do instalacji

Cena routera Synology RT2600ac wynosi około 1050 zł.