Przyzwyczailiśmy się do zarządzania najważniejszymi funkcjami telefonu poprzez Centrum Sterowania. iOS 11 przynosi poważną rewolucję w wyglądzie tego panelu, ale nie tylko w samej szacie graficznej.

Wygląda na to, że wyłączanie Wi-Fi i Bluetootha poprzez Centrum Sterowania w iOS11 działa zupełnie inaczej niż dotychczas. A właściwie nie działa w ogóle.

Z wielu stron docierają wiadomości, że do pełnej deaktywacji modułów radiowych potrzebne jest wejście do Ustawień. Zupełnie jak za dawnych dobrych (?) czasów. Klikanie przycisków w Centrum Sterowania co prawda rozłączy nas z sieciami Wi-Fi lub akcesoriami Bluetooth, ale samo radio pozostanie aktywne.

Sięgając głęboko do dokumentacji Apple znajdziemy jednak informację, że nie jest to błąd, tylko zamierzone zachowanie systemu. Chodziło o funkcjonalne rozłączenie przy zachowaniu możliwości korzystania z funkcji systemu zależnych od dostępności Wi-Fi i BT - AirDrop, AirPlay, połączenia z Apple Watch i Apple Pencil, usług lokalizacji, Handoff, Instant Hotspot.

Z jednej strony to zrozumiałe, ale szkoda, że producent nie powiedział o tym użytkownikom odpowiednio wyraźnie. Zwłaszcza w obliczu pojawiających się doniesień o lukach w modułach radiowych, jak zeszłotygodniowy BlueBorne, gdzie pierwszą reakcją powinno był wyłączenie podatnego urządzenia. Teraz można to zrobić w pełni dopiero wchodząc w Ustawienia, co jest mało wygodne.