Kilka dni temu na moim blogu zastanawiałem się, gdzie w interfejsie systemu iOS działającego na iPhonie 8 z ekranem o charakterystycznym wcięciu Apple umieści bieżącą informację o godzinie.

Na wszystkich wizualizacjach nowego iPhone'a, które pojawiały się w sieci, zapomniano właśnie umieścić godzinę, która zawsze, od czasu pierwszego modelu tego urządzenia, zajmowała centralne miejsce na pasku statusu. Ten ostatni w iPhonie 8 będzie rozdzielony. Okazuje się jednak, że godzina może być dalej wyświetlana niemal w tym samym miejscu, a dokładnie pod wspomnianym wcięciem na głośnik, przednią kamerę, skaner twarzy i czujnik zbliżeniowy. Tam właśnie umieścili ją graficy ze studia Prince Studio w swojej wizji systemu iOS 12 działającego w iPhonie 8.

Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się to, co zrobili. Podoba mi się zwłaszcza to, jak zaprojektowali właściwą powierzchnię roboczą ekranu i wydzielenie dolnego paska nawigacyjnego - trochę jak od lat rozwiązane jest to w interfejsie systemu Android. To zresztą niejedyna inspiracja funkcją znaną z tego właśnie systemu. W wizji grafików Prince Studio iPhone 8 z ekranem OLED wyposażony jest też w funkcję „Always On”, dzięki której na ekranie zawsze wyświetlana jest godzina, liczba nowych wiadomości, nieodebranych połączeń itp. informacje.

Inspirowana Androidem jest też wizja ekranu startowego, podzielonego na część przeznaczoną na ikony programów (dostępnych w zasięgu kciuka) i widgety wyświetlające różne informacje.

Nie wszystkie ich pomysły przypadły mi jednak do gustu. Nie podoba mi się np. pomysł na widok szybkiego przełączania się pomiędzy aplikacjami. Są jednak też takie, które bardzo chętnie zobaczyłbym w iOS 12. Należy do nich możliwość blokowania wybranych aplikacji, których otwarcie wymagałoby autoryzacji np. za pomocą TouchID.

Więcej grafik prezentujących ciekawe pomysły rozwiązań interfejsu systemu iOS znajdziecie w serwisie Behance.