Kalendarz nie jest może aplikacją, z której korzystam najintensywniej, to jednak bez niego ani rusz. Zapisuję w nim zarówno nadchodzące wydarzenia i spotkania związane z MyApple czy szerzej z moim blogowaniem, daty prób i koncertów mojego zespołu, a także różne terminy związane z moją rodziną, np. terminy zebrań w szkole mojego syna. Mam jednak problem. Interfejs tego systemowego programu mnie zwyczajnie odrzuca.

Na codzień potrzebuję czegoś mniejszego, prostszego, niedrogiego, a najlepiej darmowego kalendarza dostępnego bezpośrednio z paska menu. I takim właśnie programem jest Itsycal. Zagnieżdża się on w górnym pasku i synchronizuje z systemową aplikacją.

Wystarczy kliknąć w ikonę przedstawiającą aktualną datę (można ustawić, czy będzie to tylko dzień, czy także dzień tygodnia lub miesiąc), a wyświetli się niewielka chmurka z kalendarzem z zaznaczonymi wydarzeniami. W przypadku wybrania dnia, na który zaplanowane są jakieś spotkania czy inne sprawy, ich lista wyświetli się pod właściwym kalendarzem. Nie do końca tylko podoba mi się to, że Itsycal rozbija wydarzenia wielodzienne na poszczególne dni i wyświetla je wszystkie na raz. Wolałbym, by wyświetlał wydarzenie tylko dla wybranego dnia.

Itsycal pozwala oczywiście dodawać wydarzenia i spotkania do wybranego kalendarza systemowego lub synchronizowanych z nim kalendarzy iCloud, Google Cal itp. Wystarczy wybrać dzień, kliknąć w ikonę „+”, wpisać nazwę, ustawić godzinę i ewentualnie dodać adres lub dodać powiadomienie i zdecydować, czy wydarzenie będzie się powtarzać.

Sam kalendarz pozwala oczywiście na przeglądanie przyszłych i przeszłych miesięcy. Do przeskakiwania pomiędzy nimi służą ikony „<” i „>”w prawym górnym rogu. Środkowa - „o” - pozwala na szybki powrót do bieżącego miesiąca. Itsycal pozwala także na pewne dostosowanie wyglądu samego kalendarza. Można zaznaczyć wybraną kolumnę dni (np. niedziele), można zdecydować od jakiego dnia powinien zaczynać się tydzień (niedziela czy poniedziałek). Można wreszcie dodać informację o tygodniach danego roku i rozszerzyć zakres pokazywanych dni w samym kalendarzu aż do dwóch miesięcy.

Chmurkę Itsycal można przypiąć, tak by nie znikała po aktywowaniu okna innego programu, można też bezpośrednio z niej uruchomić systemową aplikację kalendarza. Jest też ciemny tryb kolorystyczny.

Jeśli szukacie prostego i szybkiego dostępu do kalendarza - nie tak absorbującego, jak systemowa aplikacja czy nawet Fantastical - to na pewno warto sprawdzić Itsycal.