Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 15 czerwca tego roku zaczynają obowiązywać zasady, które całkowicie znoszą opłaty roamingowe na terenie Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu.

Od dziś osoby, które będą przebywały za granicą mogą korzystać z usług polskich sieci na tak zwanych zasadach krajowych. Oznacza to, że klienci którzy w ramach umowy mają pakiet minut, SMS-ów oraz MMS-ów na terenie kraju mogą z niego korzystać za granicą. Dodatkowo pewien limit transmisji danych jest bezpłatny i jest on uzależniony od danego abonamentu lub wykupionego pakietu.

Należy pamiętać, że korzystanie z usług za granicą, objęte jest zasadą uczciwego korzystania (Fair Use Policy). Oznacza to, że jeżeli użytkownik korzysta z roamingu w czasie dłuższym i w ilości większej niż korzysta w swoim kraju, to sieć telefoniczna może wezwać klienta o złożenie wyjaśniania i poprosić o zaprzestanie nadużyć. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, operator będzie miał prawo naliczyć dodatkowe opłaty. Koszty są zależne od danej taryfy, lecz nie mogą wynieść więcej niż jeden cent za SMS'a, 3,2 centa za za minutę wykonanego połączenia głosowego oraz 7,7 euro za 1 GB danych - podane ceny są bez VAT'u.

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej co roku mają systematycznie spadać ceny związane z transferem danych. W 2017 roku będzie to 7,7 Euro za 1 GB, w przyszłym roku 6 euro. Docelowy poziom ma zostać osiągnięty w 2022 roku i koszt 1 GB interentu wyniesie 2,5 Euro.

Szczegółowe dane związane z roamingiem można znaleźć na stronie operatorów: