NFC (ang. Near Field Communication) jest radiowym Standardem komunikacji pozwalającym na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20cm. Technologia ta jest przede wszystkim nakierowana na wykorzystanie w smartfonach. Choć pierwszy wyposażony w nią telefon pojawił się w sprzedaży już w 2006 roku - Nokia 6131, to mobilne urządzenia Apple zaczęto wyposażać w moduł NFC dopiero w 2014 roku. Niestety, poza płatnościami zbliżeniowymi Apple Pay, dostęp do pozostałych funkcji oferowanych przez tą technologię został ograniczony. Wkrótce ma się to jednak zmienić.

Z dokumentacji dla programistów opublikowanej po poniedziałkowym Keynote inaugurującym konferencję WWDC wynika, iż Apple udostępni deweloperom Framework Core NFC. Oznacza to, że programiści będą mogli tworzyć aplikacje odczytujące tagi NFC kompatybilne z formatem NDEF (ang. NFC Data Exchange Format). Aplikacje takie mogą odczytywać znaczniki, aby zapewnić użytkownikom więcej informacji o wyposażonych w nie obiektach np. o produktach w sklepie lub eksponatach w muzeum. Jak można przeczytać w dokumentacji producenta, czytanie tagów NFC NDEF jest obsługiwane przez iPhone'a 7 i iPhone'a 7 Plus.

Więcej na temat technologii NFC i Apple możecie przeczytać w moim tekście: „NFC - Apple, nie próbuj. Rób albo nie rób. Nie ma próbowania” opublikowanym na łamach MyApple Magazynu.

Źródło: AppleInsider