Apple zapowiedziało dzisiaj, że służąca do nauki podstaw programowania w Swift, aplikacja Swift Playgrounds zyska w swojej kolejnej wersji wsparcie dla robotów, dronów, instrumentów muzycznych oraz innych zabawek.

Swift Playgrounds pozwoli na programowanie m.in. klocków LEGO MINDSTORMS, robota Education EV3, kulki Sphero SPRK Edition, dronów Parrot i wielu innych. Program zostanie zaktualizowany do wersji 1,5 już 5 czerwca, a więc w dniu rozpoczęcia konferencji WWDC. Craig Federighi zdradził przy okazji, że z aplikacji tej korzysta około miliona osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy uczą się za jej pomocą programowania.

Wspomnę tylko, że sam korzystam z tego programu przy nauce podstaw programowania dzieci w klasie mojego syna. Poza pewnymi drobnymi niedoróbkami, jest to jedno z lepszych narzędzi tego typu. Łączy bowiem naukę nie tylko podstawowych pojęć, jak pętle, instrukcje warunkowe, funkcje itp. ale także składni samego języka Swift.

Dotąd dzieci mogły uczyć się w nim programując widoczne na ekranie stworzenia. Już niedługo będą mogły za jego pomocą programować także zabawki interaktywne. Cieszy mnie to tym bardziej, że kulki Sphero wykorzystuję czasem podczas lekcji. Dedykowana aplikacja Sphero do nauki programowania nigdy jednak mnie nie do końca przekonała. Teraz będę mógł uatrakcyjnić zajęcia pozostając jednocześnie w środowisku, które dzieci z klasy mojego syna dobrze znają i lubią.

Więcej o moich przygodach z nauczaniem dzieci programowania można przeczytać w tekście „Od blogera do nauczyciela”.

Źródło: Apple