Podczas trwających właśnie targów Computex 2017 Intel poinformował, że pracuje nad ósmą generacją swoich procesorów, która została nazwana Coffee Lake. Amerykański producent zaprezentował również osiemnastordzeniowy CPU core i9 z linii Skylake X.

Intel Core i9-7980XE

Intel Core i9-7980XE ma charakteryzować się osiemnastoma rdzeniami oraz trzydziestoma sześcioma wątkami. Szczegółowa specyfikacje techniczna tego CPU nie jest jednak znana. Producent nie ujawnił nawet informacji dotyczących częstotliwości taktowania, choć na zaprezentowanych grafikach można przeczytać o czterdziestu czterech liniach PCie.

Core i9-7980XE to nie jedyny z nowych procesorów z linii Skylake X. Poza nim Intel zaprezentował jeszcze dwa modele CPU – i9-7920X (12 rdzeni, 24 wątki) oraz i9-7940X (14 rdzeni, 28 wątków). Dokładna data premiery tych podzespołów nie jest obecnie znana, ale niewykluczone, że zadebiutują one w sprzedaży już późnym latem.

Intel Coffee Lake

Ósma generacja procesorów Intela – Coffee Lake – ma być o 30% bardziej wydajna o CPU Kaby Lake. Warto jednak zaznaczyć, że dane te bazują na testach, w których porównano dwurdzeniowy układ Core i7-7500U (2,7 GHz z TB do 3,5 GHz) z nową, czterordzeniową „i siódemką” taktująca z częstotliwością 3,5 GHz z TB do 4 GHz. Przy takiej różnicy rdzeni, wątków oraz częstotliwości różnica wydajności nie powinna więc dziwić, choć warto zaznaczyć, że jeszcze kilka miesięcy temu Intel obiecywał wzrosty „jedynie” na poziomie 15%, a nie 30%, jak ogłosił w tym tygodniu.

TDP (Thermal Design Power) ma pozostać na poziomie 15 W, a same układy zostaną wykonane w 14-nanometrowym procesie technologicznym. W wersji mobilnej pojawi się wersja CPU z czterema rdzeniami, a w desktopowej z sześcioma rdzeniami. Ósma generacja procesorów Intela ma mieć swoją premierę w drugiej połowie bieżącego roku. Kiedy zobaczymy nowe układy w komputerach Apple? Prawdopodobnie nie prędko, biorąc pod uwagę fakt, że najnowsze modele kalifornijskiego producenta otrzymały dopiero CPU z linii Skylake.

Źródła: PClab, 2