Dziś rano stało się to o czym pisaliśmy juz jakiś czas temu - Apple stopniowo rozszerza swoją działalność na terenie naszego kraju, zaczynając od założenia Apple Polska (2006 r.), oddzielenia dystrybucji od sprzedaży detalicznej(rok 2008) aż do wydarzenia dnia dzisiejszego - otwarcia polskiego sklepu Apple Online Store.

Co ważne, wszytko wskazuje na to, że sprzedaż online będzie odbywać się tylko i wyłącznie kanałami Apple - wszelkimi operacjami będzie zarządzać Apple Sales International w Cork (Irlandia). Świadczą o tym poszczególne zapisy zasad sprzedaży jak np:

Kontakt z Apple
Użytkownik może skontaktować się z Apple:
•dzwoniąc pod numer 800 702 322, w Dni robocze w godzinach 08:00 – 18:00;
•wysyłając wiadomość e-mail na adres businessexperts@apple.com;
•pocztą pod adresem Apple Sales International, The Apple Store, Hollyhill Industrial Estate, Hollyhill, Cork, Ireland. Kontaktując się z nami w sprawie złożonego Zamówienia, należy podać Internetowy numer zamówienia.

Dostawa produktów i/lub usług zamówionych przez użytkownika
Z zastrzeżeniem niniejszych warunków i zasad, Apple Sales International dostarczy użytkownikowi (lecz ich nie zainstaluje) Produkty i/lub Usługi wskazane w Potwierdzeniu zamówienia.

W niniejszych warunkach i zasadach określenia "my" i "nas" oznaczają firmę Apple Sales International, natomiast określenie "użytkownik" oznacza konkretnego klienta.

Nie ma tutaj mowy o żadnych pośrednikach czy dystrybutorach co pozwala sądzić, że całą organizacją sprzedaży sklepu będzie zarządzać Apple z Irlandii.

PRODUKTY

Sam sklep oferuje sporo produktów i dodatkowych usług, które do tej pory nie były w naszym kraju dostępne - np. iPody z limitowanej edycji Product Red, grawerowanie urządzeń czy możliwość zamówienia opakowania prezentowego z podpisem. Jest również specjalna oferta dla firm, które chcą wynagrodzić swoich pracowników - niestety by skorzystać z oferty, trzeba złożyć zamówienie na minimum 250 sztuk danego produktu.

Sklep oferuje również ciekawe akcesoria do iPhone'a - m.in dock, który wcześniej nie był w Polsce oficjalnie dostępny, czy pełną gamę bumperów. Można również zakupić limitowane edycje pokrowców(niektóre w cenie nawet 450 zł). Niestety w sklepie na próżno szukać urządzenia Apple TV - niewykluczone że pojawi się razem z premierą iTunes Music Store.

CENY

Ceny nie wydają się zaskakiwać - na razie niektóre produkty z oferty można zakupić taniej u resellerów niż w sklepie online, ale to wszystko dość szybko może się zmienić. Postanowiliśmy porównać ceny sklepów online Apple w różnych krajach - oto jak httpprezentują się różnice:

Jak widać, ceny (zwłaszcza porównując je z naszym zachodnim sąsiadem, gdzie obowiązuje niższy VAT) znacząco się nie różnią. Wyjątkiem jest oczywiście Apple Online Store USA.

Otwarcie sklepu to z pewnością wielki krok naprzód - zapewne wpłynie on na poprawę jakości obsługi w salonach resellerów jak i obsługi online. Pozostaje teraz czekać na internetowy sklep z muzyką - iTunes Music Store.