Z okazji przypadającego na dzień 18 maja Światowego Dnia Świadomości Dostępności, firma Apple udostępniła w serwisie YouTube serię siedmiu nowych dwuminutowych filmów. Przedstawiają one prawdziwe historie użytkowników korzystających na co dzień z funkcji ułatwień dostępu dla komputerów Mac, urządzeń z systemem iOS oraz zegarka Apple Watch.

Koncepcja projektowania uniwersalnego stworzona przez architekta Ronalda Mace'a, to filozofia tworzenia produktów i otoczenia w taki sposób, aby mogły być one używane przez wszystkich użytkowników w możliwie jak najszerszym zakresie. Początkowo jej zasady odnosiły się wyłącznie do rozwiązań architektonicznych, jednak obecnie są one wykorzystywane również podczas tworzenia interfejsów urządzeń elektronicznych. Najlepszym przykładem praktycznego zastosowania tej filozofii są produkty firmy Apple.

Na stronie kalifornijskiego producenta poświęconej dostępności widnieje hasło: „We’ve done everything possible to make anything possible” (Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by wszystko stało się możliwe). To prawda, a dowodzą tego chociażby poniższe historie.

Źródło: Apple Insider