Od 15 czerwca tego roku zaczną obowiązywać zasady, które całkowicie znoszą opłaty roamingowe na terenie Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu. Jak się okazało, większość polskich operatorów przedstawiło swoje oferty, które zdecydowanie odbiegają od przyjętych przepisów przez Komisję Europejską.

Mowa o sieciach Play, T-Mobile oraz Plus. Według ich najnowszych cenników, zdecydowana większość klientów otrzyma jedynie roczny pakiet minut na połączenia przychodzące. Po jego wyczerpaniu zostaną naliczane należności. W zależności od operatora, liczba minut na połączenia przychodzące oscyluje między 50 a 1500. Pakiety internetowe czy SMS są niemalże niedostępne. Większość ofert wymaga ponoszenia dodatkowych opłat nie większych niż:

  • 30 groszy za minutę połączenia wychodzącego
  • 9 groszy za wysłanie SMSa, MMSa oraz MB transmisji danych.

W przeciwieństwie do swojej konkurencji, Orange przedstawiło warunki, które uwzględniają zasadę Roam Like At Home. Oznacz to, że klienci, którzy „mają abonament z nielimitowanymi usługami, będą mogli swobodnie i bez ograniczeń rozmawiać, SMS-ować czy korzystać z transmisji danych także za granicą, bez obaw o dodatkowe koszty. Pozostali klienci będą za usługi w roamingu rozliczani według takich samych stawek jak w kraju, czyli zapłacą zdecydowanie mniej niż dotychczas”.

Warto zwrócić uwagę, że Komisja Europejska wstępnie uznała, że część polskich operatorów nie stosuje się do zasady Roam Like At Home. Biuro prasowe wydało komunikat, informujący, że jeżeli dany operator nie zmieni warunków to Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie musiał zainterweniować i zażądać zmian zasad. W sytuacji, w której firma nie wprowadzi w życie nowych warunków, to UKE będzie zobligowane do nałożenia sankcji zgodnych z polskim prawem.

Nowe cenniki można znaleźć na stronie operatorów: