iPhone ze swoimi funkcjami dostępu od lat jest uznawany za jedno z najlepszych urządzeń dla osób niepełnosprawnych. Niedawno telewizja NBC News wyemitowała krótki reportaż o tym, jak dzięki iPhone'owi z funkcjami dostępności w iOS, Siri i platformie HomeKit zmieniło się życie osoby sparaliżowanej.

W wyniku przypadkowe postrzału z broni w szczękę i uszkodzenia rdzenia kręgowego Todd Stabelfeldt jest niemal całkowicie sparaliżowany (od szyi w dół) od ósmego roku życia.

Dzięki platformie HomeKit, iPhonie z funkcjami dostępu, sterowanym za pomocą Siri oraz podłączonych przez Bluetooth do iPhone'a urządzeń sterujących może samodzielnie poruszać się na wózku i obsługiwać urządzenia domowe, od otwierania drzwi, aktywowania zamków przez włączenie oświetlenia i zasuwanie zasłon po otwieranie garażu czy wyłączanie domowego systemu alarmowego. Wszystkie urządzenia domowe, współpracujące z HomeKit, są dostępne bezpośrednio w aplikacji Dom. Dzięki specjalnym scenom, może uruchamiać wiele z nich jednocześnie.

W reportażu wspomina że dzięki funkcjom dostępu, specjalnym urządzeniom, pozwalającym sterować iPhone'em za pomocą ust, może z niego korzystać tak, jak pełnosprawna osoba, a dzięki Siri może wysyłać średnio sto wiadomości tekstowych dziennie oraz wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne. Wcześniej, przed wprowadzeniem Siri, musiał komunikować się ze swoją żoną za pośrednictwem innych osób, które pisały i wysyłały wiadomości.

Dzięki funkcjom dostępu Stabelfeld jest też w stanie prowadzić swoją własną firmę konsultingową w branży IT, a także fundację, której celem jest innym osobom poruszającym się na wózkach.