Wczoraj w sieci pojawiło się krótkie wideo prezentujące niektóre elementy interfejsu nowego mobilnego systemu operacyjnego, nad którym pracuje Google. Nazywa się on Fuchsia, a jego pierwsza testowa wersja posiada kodową nazwę Armadillo.

Fuchsia inaczej niż Android, nie bazuje na Linuksie. Ma być zupełnie nowym systemem operacyjnym w pełni napisanym przez Google włącznie z własnym nowym językiem programowania.

Na obecną chwilę Fuchsia we wczesnej wersji testowej została udostępniona w formie aplikacji demonstracyjnej. Interfejs użytkownika bazuje na Material Design, ale opiera się na przesuwanych w górę lub w dół panelach. Główny widok to panel z informacjami o zalogowanym w systemie użytkowniku.

Czy Fuchsia będzie w przyszłości godnym konkurentem dla systemu iOS? Na odpowiedź przyjdzie poczekać jeszcze przynajmniej kilka lat. Osobiście jestem zdania, że nie będzie w stanie pokonać stworzonego przez Google najbardziej popularnego mobilnego systemu operacyjnego na świecie, czyli Androida. Nie przekonuje mnie też dziwny interfejs. Tego typu próby były już podejmowane w przeszłości i jak dotąd zawsze zakończyły się porażką. Wspomnieć wypada choćby MeeGo - Sailfish, mobilne Ubuntu, Blackberry 10 czy Firefox OS.

Źródło: Slashgear