Zaostrza się konflikt pomiędzy Apple a producentem procesorów i układów, firmą Qualcomm. Po wytoczeniu sobie wzajemnie spraw sądowych i zaprzestaniu przez Apple płacenia opłat licencyjnych ruch wykonał właśnie Qualcomm występując do Amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego o wprowadzenie zakazu importu iPhone'ów do USA.

Qualcomm może to zrobić, gdyż urządzenia te produkowane są dla Apple poza USA i są do tego kraju importowane.Taki zakaz, zwłaszcza wprowadzony przed premierą kolejnego modelu, byłby dla Apple poważnym problemem, wydaje się to jednak raczej mało prawdopodobne. Warto zauważyć, że jest to dość częsta broń w tego typu bataliach sądowych.

Przypomnieć warto, że sądowa wojna pomiędzy obiema firmami rozpoczęła się kilka miesięcy temu, kiedy Apple pozwało Qualcomm, producenta montowanych w swoich urządzeniach układów odpowiedzialnych za komunikację. Apple zażądało miliarda dolarów bezprawnie pobranych przez tego producenta opłat licencyjnych i nieuczciwe praktyki monopolistyczne. Qualcomm pozwany został także przez amerykańską Federalną Komisję Handlu, przegrał też proces w Korei, gdzie zdaniem sądu firma faktycznie dopuszczała się praktyk monopolistycznych.

Źródło: Patently Apple