Zdaniem firmy Gartner w minionym kwartale wzrosła nieznacznie sprzedaż komputerów Mac na świecie.

W pierwszym kwartale 2017 roku Apple miało dostarczyć na rynek ponad 4,2 miliona komputerów Mac, to o około 200 tysięcy więcej w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Tym samym udział tej firmy w rynku komputerów PC wynosi obecnie 6,8% (wzrost o 0,5 punktu procentowego w stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku), co plasuje Apple na piątym miejscu za Lenovo, HP, Dellem i Asusem.

Największy wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym zanotował, zdaniem firmy Gartner, HP. Wzrosła także sprzedaż komputerów Dell i Lenovo. Największy spadek sprzedaży (o 14 procent) zaliczył Asus.

Mimo wyraźnych wzrostów wśród kilku wiodących marek komputerów PC, ogólne wyniki sprzedaży tych urządzeń w pierwszym kwartale bieżącego roku są nieznacznie gorsze (62180) od tych z ubiegłego roku (63721).

Inaczej przedstawiają się wyniki sprzedaży za miniony kwartał w Stanach Zjednoczonych. Tutaj spadek zaliczyli niemal wszyscy producenci z wyjątkiem HP. Ten producent zanotował wzrost na poziomie 15,9% (niemal 5 punktów procentowych) i obecnie jego udział w amerykańskim rynku komputerów PC wynosi 29,1%.

Sprzedaż komputerów Mac w USA spadła nieznacznie, bo z 1,483 miliona w ubiegłym roku do 1,470 miliona sztuk w minionym kwartale.

Z kolei zdaniem firmy IDC sprzedaż komputerów PC zaliczyła pierwszy wzrost od pięciu lat. Nie jest on znaczny, bo wynosić ma jedynie 0,6%. Wyniki Apple w zestawieniu tej firmy są właściwie identyczne i pokazują wzrost sprzedaży z 4 milionów w roku ubiegłym do 4,2 miliona w minionym kwartale.

Warto oczywiście pamiętać, że są to jedynie szacunki obu firm. Ostateczne wyniki podane przez Apple mogą się wyraźnie różnić.

Źródło: MacRumors