W App Store pojawił się już zapowiadany kilka dni temu przez Apple program Clips pozwalający na tworzenie prostych filmów, którymi później można dzielić się w serwisach społecznościowych lub przez iMessage.

Clips pozwala na stworzenie dłuższego filmu z krótszych klipów nagrywanych bezpośrednio w nim lub pochodzących z biblioteki w iPhonie lub iPadzie. Kolejność klipów można zmieniać, można je usuwać lub przycinać.

Clips

Program oferuje także zestaw kilka filtrów kolorystycznych i artystycznych, którymi można potraktować obraz z kamery lub nagrane wcześniej wideo. Każdy klip może być nagrany z użyciem innego filtra. Do każdego można dodać też inne elementy graficzne czy znaki emoji. Clips pozwala także na nagranie napisów początkowych, końcowych, czy innych ujęć z tekstem.

Clips

To, co moim zdaniem wygląda najciekawiej, to funkcja zapisu tego, co mówimy podczas nagrania. Program jest w całości dostępny po polsku i wychwytywanie tekstu działa z reguły bardzo dobrze. Do gotowego filmu można dodać jeden z kilkudziesięciu dostępnych podkładów dźwiękowych (muszą być najpierw pobrane z serwera Apple) lub muzykę z własnych zbiorów. Każdy projekt można zachować do późniejszej edycji czy rozszerzenia go o kolejne klipy.

Clips

Clips, choć to program do zabawy i o dość ograniczonych możliwościach, to moim zdaniem świetnie sprawdzi się przy tworzeniu dziennika wideo np. z jakiejś wakacyjnej wyprawy po świecie.

Zastanawia mnie tylko to, dlaczego Apple stworzyło i udostępniło program, który moim zdaniem jest bezpośrednią konkurencją dla mobilnego iMovie - jest właściwie jego uproszczoną wersją. Clips pozwala uzyskać porównywalne, a czasem lepsze efekty za pomocą kilku stuknięć w ekran.

Clips dla iOS w App Store za darmo.