Jak poinformowali przedstawiciele konsorcjum JEDEC, już w przyszłym roku zostaną sfinalizowane prace nad nowym standardem pamięci RAM – DDR5. Jeżeli wierzyć w zapewnienia, będzie się on charakteryzował większą od DDR4 pojemnością oraz przepustowością.

DDR5

Prace nad DDR5 zostaną prawdopodobnie ukończone już w przyszłym roku, ale pierwsze produkty z nowym standardem pamięci RAM zadebiutują na rynku dopiero w 2019 roku. Nowe kości będą dostępne w wersjach od 8 do 32 GB pojemności, a ich przepustowość ma wynieść 3200 MHz (w kolejnych latach 6400 MHz lub więcej).

Więcej informacji na temat nowego standardu zostanie prawdopodobnie przedstawione podczas konferencji JEDEC’s Server Forum. Warto w tym momencie zaznaczyć, że konsorcjum Joint Electron Device Engineering Council zrzesza ponad trzystu największych producentów ze świata technologii. Wśród nich znajduje się również Apple.

Apple

Należy przypomnieć, że Apple stosuje w swoich komputerach wyjątkowo energooszczędne pamięci RAM LPDDR3 (1600 MHz, 1866 MHz lub 2133 MHz). Jedynym wyjątkiem jest Mac Pro z kośćmi DDR3 ECC (1866 MHz). Obsługa standardu DDR4 przez procesory została zaś wprowadzona w 2014 roku powoli wypierając z rynku DDR3, który zaczął pojawiać się w komputerach między 2007 a 2009 rokiem. Być może premiera standardu DDR5 coś zmieni w tej kwestii.

Warto odnotować, że procesory Intel Skylake nie wspierają RAM-u LPDDR4 – ma to ulec zmianie w przypadku architektury Kaby Lake. Prawdopodobnie jest to główna przyczyna „technologicznego zastoju” Apple w tej kwestii. Jak podkreślał kilka miesięcy temu Phil Schiller, Apple mogłoby zastosować mniej energooszczędną pamięć DDR4, ale wiązałoby się to z koniecznością przeprojektowania płyty głównej, co z kolei zmniejszyłoby przestrzeń dla akumulatorów. W konsekwencji nowe MacBooki Pro pozwoliłyby użytkownikom na zdecydowanie krótszy czas pracy na baterii. Z drugiej strony nie sposób nie zauważyć, że w przypadku iMaców (obecnie LPDDR3 1867 MHz) tego typu argument jest absurdalny. Czas pokaże, czy ulegnie to zmianie przy okazji zapowiedzianej dziś premiery nowych modeli tych komputerów.

NVDIMM-P

Na koniec warto dodać, że JEDEC pracuje również nad pamięciami hybrydowymi NVDIMM-P. Nowa architektura ma w ciągu najbliższej dekady zastąpić standard NVMe.

Źródła: MacRumors, Ars Technica, Computer Base