Studio Beamdog znane jest głównie za sprawą remake'ów klasycznych gier cRPG, takich jak Baldur's Gate czy Icewind Dale. Już w przyszłym miesiącu w ich katalogu pojawi się kolejna produkcja tego typu - Planescape: Torment (Enhanced Edition).

Oryginalna wersja gry, stworzona przez studio Black Isle w 1999 roku, zapisała się złotymi zgłoskami w historii swojego gatunku dzięki niebanalnej, dojrzałej fabule oraz niepowtarzalnemu klimatowi przedstawionego w niej świata. Akcja gry rozpoczyna się w kostnicy, gdzie kierowany przez gracza bezimienny bohater budzi się na stole sekcyjnym, nie pamiętając nic ze swojego dotychczasowego życia. Dość szybko okazuje się, że nasz podopieczny nie może umrzeć, co w większości innych gier typu cRPG stanowiłoby niewątpliwą zaletę, jednak w świecie Planescape'a okazuje się być tylko źródłem problemów i cierpień. By zakończyć udrękę Bezimiennego będziemy musieli więc odzyskać jego utraconą śmiertelność, odkrywając przy tym tajemnicę jego przeszłości i próbując odpowiedzieć na pytanie "co może zmienić naturę człowieka?".

W odróżnieniu od poprzednich produkcji z serii Enhanced Edition, w których deweloperzy ze studia Beamdog ingerowali w zawartość gry dodając m.in. nowe misje, lokacje, przedmioty i postacie, ich wersja Planescape: Torment będzie wiernie odtwarzała zawartość oryginału, wprowadzając jedynie drobne poprawki i naprawiając błędy. Gruntownej renowacji poddana zostanie natomiast oprawa wizualna gry, która zostanie dostosowana do współczesnych standardów. Twórcy remake'u przygotowali też usprawniony interfejs użytkownika (oczywiście inny dla iOS i macOS) oferujący nowe funkcje, takie jak podświetlanie obiektów z którymi można wejść w interakcję, przybliżanie obrazu czy automatyczne podnoszenie przedmiotów. Osoby chcące jak najwierniej odtworzyć klimat oryginalnej gry będą mogły jednak wyłączyć wszystkie wprowadzone nowości. Miłą wiadomością jest też to, iż gra doczeka się pełnej polskiej lokalizacji. Nie wiadomo jednak, czy studio Beamdog wykorzystało w tym celu dialogi zarejestrowane na potrzeby pierwszej wersji gry (w której mogliśmy usłyszeć m.in. Romana Holca, Adriannę Biedrzyńską, Gabrielę Kownacką i Emiliana Kamińskiego), czy też postanowiło obdarzyć wszystkie postacie nowymi głosami.

Gra Planescape: Torment: Enhanced Edition trafi do sprzedaży już 11 kwietnia i będzie dostępna w wersji na systemy iOS, macOS, Windows, Android i Linux. Cena podana na oficjalnej stronie firmy Beamdog wynosi 19,99 dolarów, jednak niewykluczone, że ceny w App Store, Mac App Store bądź innych sklepach będą nieco niższe. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie studia Beamdog.