Samsung Galaxy Tab 10.1 - relacja z prezentacji
iPad jest obecnie najlepiej sprzedającym się tabletem na rynku. Nie oznacza to jednak, że konkurencja całkowicie ustępuje mu pola. Dzięki uprzejmości firmy Samsung mieliśmy okazję sprawdzić możliwości nowego tabletu z linii Tab na oficjalnej prezentacji urządzenia.
Galaxy Tab 10,1 to najnowszy produkt z oferty Samsunga. Urządzenie działa na systemie Android w wersji 3.1 z autorską nakładką TouchWiz 4.0. Tablet wyposażony został w dwurdzeniowy procesor nVidia Tegra 2 o taktowaniu 1 GHz, 1 GB pamięci RAM, modem 3G oraz WiFi w standardzie n. Urządzenie reklamowane jest jako "lepszy tablet". Hasło to kierowane jest przede wszystkim w stronę iPada 2, który ma bardzo podobne parametry techniczne. Krótka prezentacja tabletu, od której rozpoczęło się spotkanie, pozwoliła utwierdzić się w tym przekonaniu. Skupiała się ona bowiem na możliwie szerokich zastosowaniach nowego Taba - od rozrywkowych, obejmujących oglądanie filmów czy udzielanie się w serwisach społecznościowych po wykorzystanie urządzenia w pracy dzięki możliwości obsługi urządzeń podłączanych przez USB, szyfrowanie danych czy bezprzewodowe drukowanie.
Po zakończeniu prezentacji pojawili się pracownicy firmy Samsung, którzy odpowiadali na pytania dotyczące możliwości tabletu. Uczestnikom spotkania udostępniono kilka egzemplarzy pokazowych, na których demonstrowane były funkcje Taba. Pierwszym, co daje się odczuć po wzięciu tabletu do ręki to jego niewielka waga oraz rozmiary. Pomimo zastosowania ekranu o przekątnej 10,1 cala urządzenie jest smukłe i dobrze leży w dłoni. Przód bardzo przypomina iPada, jednak umieszczenie logo producenta oraz kamery do rozmów wideo na dłuższej krawędzi ramki sugeruje, że z Taba korzystać należy przede wszystkim w poziomie. Brzegi urządzenia wykonane zostały z aluminium, natomiast tylna pokrywa z dość elastycznego plastiku. Na górnej krawędzi znalazło się gniazdo 3,5 mm Jack, gniazdo na kartę SIM oraz przyciski regulacji głośności i blokowania ekranu. Na dolnej umieszczono z kolei złącze dokujące. Z tyłu znajduje się aparat z diodą LED.
Działanie urządzenia nie pozostawiało wiele do życzenia. Android w wersji 3.1 pracuje dość szybko, choć zdarzają się zacięcia. Jedną z nowości, jakie Samsung wprowadził do systemu, są mini aplikacje, czyli programy, które można uruchomić "na" innej aplikacji. Jako przykład mogą posłużyć notatki - wybieramy ich ikonę z dolnej belki, po czym na ekranie wyświetla się zajmująca niewiele miejsca kartka papieru, na której możemy zapisać krótką informację. Live Apps pozwala z kolei na wyświetlenie okna, które pokazuje aktualne wiadomości z danego źródła. Charakterystyczną cechą Androida są widżety. Teraz można dopasować ich rozmiar poprzez przytrzymanie na nich palca i dowolne przesunięcie ich krawędzi. Nowością jest także schowek systemowy, przechowujący tekst oraz inne dane. Dostępny jest bezpośrednio z klawiatury. Na urządzeniu fabrycznie zainstalowany jest pakiet biurowy Polaris+, pozwalający na tworzenie i edycję dokumentów z programów Microsoft Word, Excel oraz PowerPoint.
Galaxy Tab 10,1 dysponuje dużą mocą obliczeniową, dzięki czemu bez trudu radzi sobie z nagrywaniem wideo w rozdzielczości 720p oraz odtwarzaniem filmów w 1080p. Co ważne, jest to możliwe również w przypadku nośników USB. Obsługa wielu kodeków, w tym Divx, pozwala na odtwarzanie filmów bez uprzedniej konwersji. Nieco gorzej prezentują się obsługiwane formaty muzyki - nie znajdziemy pośród nich popularnego, bezstratnego FLAC. Tablet ma wbudowane dwa głośniki stereo, które powinny być wystarczające przy odtwarzaniu filmów.
W ofercie Samsunga pojawiło się kilka akcesoriów do Galaxy Taba. Są to trzy przejściówki (do USB, HDMI oraz kart SD), podłączane do złącza dokującego. Poza tym dostępny jest także pokrowiec, który po złożeniu może służyć jako podstawka do oglądania filmów bądź pisania na klawiaturze ekranowej. Istnieje również możliwość dokupienia klawiatury Bluetooth zintegrowanej z pokrowcem, służącej jednocześnie za osłonę wyświetlacza tabletu. Ostatnim z akcesoriów jest biurkowy dock z klawiaturą.
Urządzenie jest obecnie dostępne w wersji z pamięcią o pojemności 16 GB i wbudowanym modemem 3G. Kosztuje ono 2299 zł. Poza tym pojawią się także tablety o pojemności 32 GB oraz 64 GB. W planach jest również wprowadzenie wersji pozbawionej modemu 3G. Tablet dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych - z białym lub czarnym tyłem. Niestety, w Polsce planowane jest wprowadzenie do sprzedaży tylko jednej wersji urządzenia - 16 GB z 3G.
Trudno ukryć, że Galaxy Tab 10,1 oraz iPad 2 to bardzo podobne urządzenia. Już wkrótce do redakcji MyApple trafi testowy egzemplarz Taba. Sprawdzimy, który z tabletów lepiej sprawdzi się w poszczególnych dziedzinach. Jeśli macie własne propozycje funkcji, które mielibyśmy porównać, zamieśćcie je w komentarzach.