Jeszcze w tym roku Apple otworzy w Chinach cztery nowe centra zajmujące się badaniami i rozwojem. Nowa biura powstaną nie tylko w Pekinie i Shenzhen, jak już wcześniej ogłoszono, ale także w Szanghaju oraz Suzhou.

W oficjalnym komunikacie prasowym zaadresowanym do chińskich dziennikarzy firma z Cupertino informuje, że na prace badawcze w Chinach zostanie przeznaczonych 3,5 miliarda juanów (około 2,027 miliardów złotych).

Apple poinformowało, że inwestycja w badania i rozwój w Chinach pozwoli na przygotowanie ekspertów, którzy będą mieli bliski kontakt z azjatyckim łańcuchem dostaw firmy. Kalifornijski producent wyraził życzenie rozpoczęcia współpracy z uczelniami z Państwa Środka oraz absolwentami Uniwersytetu Tsinghua, Uniwersytetu Pekińskiego oraz Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju.

W komunikacie prasowym można przeczytać, że Apple zatrudnia obecnie 12 tysięcy pracowników w Chinach, a pośrednio przyczyniło się do powstania 4,8 miliona miejsc pracy w tym kraju. Około 1,8 miliona z nich stanowią deweloperzy tworzący aplikacje dla systemu iOS.

Wybór Chin na przyszłe inwestycje może nie być przykładowy. Ze względu na olbrzymie rozmiary lokalnego rynku urządzeń elektronicznych Apple zależy nie tylko na utrzymanie dobrych relacji z komunistycznymi władzami Państwa Środka, ale też dobrego wizerunku wśród chińskich konsumentów.

Źródło: Apple