Od kilku dni mam okazję testować wyposażone w złącze Lightning oraz własny procesor dźwięku i przetwornik cyfrowo-analogowy słuchawki Audeze Sine, których recenzja pojawi się na moim blogu już w przyszłym tygodniu. Przyznam, że nigdy wcześniej nie spotkałem się z tą marką, a że słuchawki grają naprawdę dobrze, postanowiłem znaleźć na jej temat trochę więcej informacji.

Okazuje się, że korzenie zarówno firmy, jak i marki sięgają 2008 roku, kiedy to jej założyciele - Sankar Thiagasamudram i Alexander Rosson spotkali Pete'a Uka, który stworzył m.in. specjalne giętkie materiały przewodzące dla NASA. Okazało się, że jeden z takich właśnie materiałów świetnie nadawał się do zastosowania w magnetostatycznych głośnikach planarnych, które przygotowywali dla systemów nagłośnieniowych dużych sal koncertowych. Podczas prac nad prototypami takich głośników postanowili zastosować ten sam materiał w słuchawkach. Do zespołu dołączył Dragoslav Colich, posiadając ponad 30-letnie doświadczenie w tworzeniu głośników planarnych. Efektem tego były pierwsze słuchawki Audeze, model LDC-1, które zyskały bardzo dobre recenzje w mediach branżowych. Później pojawiły się kolejne, LCD-2, LCD-3 oraz modele LCDX i XC.

Technologia głośników magnetostatycznych stosowana jest dalej z powodzeniem w produktach tej firmy, m.in. w testowanych przeze mnie słuchawkach Audeze Sine. Głośniki magnetostatyczne różnią się znacznie od tych tradycyjnych. W słuchawkach Audeze dźwięk wytwarzany jest dzięki zestawieniu ekstremalnie cienkiej membrany z biegnącą po niej cewką drgającą i silnych specjalnie dobranych magnesów. Rozwiązanie to posiada znacznie krótszy czas reakcji od ciężkich tradycyjnych membran głośnikowych i zapewnia też najniższe zniekształcenia harmoniczne. Membrany w głośnikach magnetostatycznych stosowanych przez Audeze są też cztery razy większe od tych klasycznych, wykorzystywanych w innych słuchawkach.

Za wygląd obecnych produktów marki Audreze, słuchawek oraz wzmacniacza słuchawkowego Deckard, odpowiada zespół projektantów z należącego do BMW studia DesignWorksUSA. Dźwięk i wzornictwo słuchawek Audeze zbierają pochwały zarówno w prasie branżowej, jak i mediach mainstreamowych. Wspomnieć tutaj wypada choćby Robb Report, Stereophile, Sound on Sound, Sound&Vision, Wired, Forbes czy CNN.

Recenzja słuchawek Audeze Sine już w przyszłym tygodniu na moim blogu na MyApple.

Słuchawki marki Audeze dostępne są w salonach Top Hi-Fi & Video Design.