Po otwarciu na Macu programów z pakietu iWork – Pages, Number oraz Keynote – widzimy planszę z wieloma gotowymi szablonami do wyboru. To bardzo fajne rozwiązanie, jednak nie dla każdego jest ono przydatne. Co bowiem w sytuacji, gdy zawsze korzystamy z jednego wzoru?

Gdy uruchomimy wybraną aplikację z pakietu iWork możemy przejść do jej preferencji naciskając cmd+, lub wybierając nazwę programu z górnej belki systemowej. Następnie w zakładce Ogólne znajdziemy sekcję Nowe dokumenty. To właśnie w tym miejscu należy wskazać Używaj szablonu i wybrać interesujący nas wzór.

Oczywiście domyślny szablon zawsze możemy zmienić, a co więcej nic nie stoi na przeszkodzie, aby powrócić w przyszłości do domyślnych ustawień programów. Zmiana opisanej wyżej opcji pozwoli nam jednak zaoszczędzić trochę czasu, gdy zawsze wybieramy tylko jeden wzór. W moim przypadku jest to najczęściej pusty szablon i to właśnie z nim na razie zostanę.

Jak już pisałem wyżej, podobne ustawienia znajdują się nie tylko w pokazanym na zrzucie ekranowym Pages, ale też innych programach z pakietu iWork – Keynote i Numbers. Cena każdej z tych aplikacji została ustalona na 19,99€, jednak właściciele nowszych Maców mogą je pobrać za darmo z Mac App Store.