Wytrawni fani futbolu - a przynajmniej ci, których ja znam - nie uznają niczego innego poza FIFĄ czy Pro Evolution Soccer. Ja osobiście wolę gry mniej wymagające, o mniejszym stopniu realizmu, kieszonkowe, ale dalej wciągające. Taką właśnie jest Solid Soccer.

Solid Soccer to kieszonkowe piłkarzyki. Rozgrywamy mecze sterując zawodnikami. Musimy oczywiście biegać po boisku, wybierać graczy, którzy są najbliżej piłki, lub najlepiej nadadzą się do zatrzymania ataku przeciwnika, musimy podawać piłkę, no i strzelać gole.

Solid Soccer

W Solid Soccer sterowanie jest z jednej strony bardzo proste, z drugiej jednak wymaga moim zdaniem trochę poprawy. Docelowo ogranicza się ono do przeciągnięcia palcem po wybranym piłkarzu w przeciwną stronę do kierunku strzału, wślizgu (celem przejęcia piłki) lub kierunku poruszania się. Przesunięcie palca dalej to w efekcie mocniejszy strzał lub wślizg, po podniesieniu palca znad ekranu. Przesunięcie go nad zawodnikiem i przytrzymanie pozwala nim poruszać i sterować, zarówno wtedy kiedy jest przy piłce, jak i kiedy po prostu biegnie w jej kierunku. Gra zwykle automatycznie wybiera piłkarza, który znajduje się najbliższej piłki. Można jednak wybrać innego, stukając w niego palcem. NIestety, czasem mam wrażenie, że gra się zwyczajnie gubi i przełącza na zawodników znajdujących się dalej od piłki, w chwil, w której akurat mieliśmy ją przejąc. Powoduje to chaos i prowadzi niekiedy do utraty goli. Zwykle jednak można sobie całkiem nieźle dać radę.

Solid Soccer

Gra trwa kilka minut, choć oczywiście zegar na boisku odlicza pełne 90. Są rzuty różne, rzuty z autu, ale nie spotkałem się jak dotąd z rzutami wolnymi czy karnymi.

Solid Soccer

Gramy z innymi użytkownikami, łącząc się przez internet. Nasz zespół automatycznie nazwany jest naszym imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem, jakiego używamy w Game Center. Możemy jednak zmienić jej nazwę i barwy na inne.

Solid Soccer

Jak w prawdziwej piłce, musimy dbać o naszą drużynę. Trenować zawodników, dobierać odpowiedni skład. Na to pierwsze potrzeba nam gwiazdek i monet, który zwykle zbieramy po zwycięskich meczach. Możemy je także dokupić w ramach mikropłatności, choć nie jest to wymagane. Tak jak w prawdziwej piłce, aby mieć naprawdę mocną drużynę, która wygrywać będzie z innymi rywalami, powinniśmy zainwestować prawdziwe pieniądze. Jeśli jednak nie w głowie nam podbijanie światowej ligi Solid Soccer, możemy cieszyć się pełną grą bez wydawania złamanego grosza.

Gra ma ładną, choć prostą grafikę oraz ścieżkę dźwiękową. No i co najważniejsze wciąga! Dostępna jest zarówno dla iPhone'a, iPada jak i dla Apple TV.

Solid Soccer

Jeśli nie potrzebujecie realizmu FIFA czy Pro Evolution Soccer, a jednocześnie chcecie rozgrywać prawdziwe mecze, rozwijać swoich zawodników, zmieniać skład drużyny, a wszystko to mieć w wersji kieszonkowej i nie specjalnie absorbującej, to Solid Soccer jest grą dla Was.

Solid Soccer dla iOS w App Store za darmo.

Solid Soccer na Apple TV: