W połowie ubiegłego roku w App Store pojawiła się klawiatura Gboard, która zaledwie kilka tygodni temu trafiła do sklepu Google Play. Przygotowany przez firmę z Mountain View produkt prezentował się świetnie, ale z punktu widzenia polskiego użytkownika jego użyteczność była niewielka. Wczoraj uległo to zmianie. Wpis zaktualizowano - szczegóły poniżej

Zewnętrzne klawiatury

Gboard od Google to świetna klawiatura, ale zanim przejdę do omawiania jej możliwości cofnę się do roku 2014, kiedy to swoją premierę miał system iOS 8. Nowe oprogramowanie Apple pozwoliło użytkownikom na instalację dodatkowych klawiatur, które niejednokrotnie oferowały większe możliwości niż systemowe rozwiązanie. Większość użytkowników (na podstawie moich obserwacji) nie zdecydowała się jednak na zmianę.

Mówiąc krótko, iOS 8 nie radził sobie zbyt dobrze z dodatkowymi klawiaturami. Co więcej, Apple nie kwapiło się do naprawy tej sytuacji, a podirytowani wieloma błędami użytkownicy zostali przy systemowym rozwiązaniu. Nie jest może ono idealne, ale przynajmniej niezawodne. Muszę jednak przyznać, że po 2,5 roku od premiery iOS 8 kilka spraw uległo zmianie i dodatkowe klawiatury zaczęły działać tak, jak powinno to mieć miejsce od początku.

Gboard

Wracając do klawiatury Gboard – jeżeli właśnie zajrzeliście do jej ustawień, to pewnie mocno się rozczarowaliście. Polskiego języka jak nie było w preferencjach kilka miesięcy temu, tak nie ma go również teraz. Nie tylko aplikacja Gboard pozwala jednak na włączenie klawiatury o tej samej nazwie... taką funkcję ma również program Google. Jeżeli nie widzicie jej w ustawieniach, o których piszę niżej, to zainstalujcie wcześniej aplikację Gboard, tak aby w pamięci telefonu znajdowały się zarówno program Google, jak i program Gboard.

Po otwarciu aplikacji Google należy nacisnąć nasz awatar w lewym górnym roku i wybrać Gboard. Teraz warto przenieść się do ustawień systemowych i w sekcji Ogólne przejść do zakładki Klawiatura. Po wejściu w Klawiatury konieczne będzie wybranie opcji Dodaj klawiaturę... i wskazanie Gboard – Google. Teraz możemy powrócić do programu Google, wybrać język polski i dostosować preferencje do swoich potrzeb.

Klawiatura Gboard jest swoim układem zbliżona do systemowego rozwiązania, ale przynosi dwie zupełnie nowe funkcje. Pierwszą z nich jest możliwość pisania przez przeciąganie palcem od jednej litery wyrazu do drugiej (podobnie jak w przypadku aplikacji SwiftKey czy Swype). Drugą, bardziej istotną nowością, jest zaimplementowanie wyszukiwarki Google. Użytkownik za pomocą specjalnego przycisku będzie mógł ją włączyć i odnaleźć informacje na dowolny temat, w tym miejsc, filmów z serwisu YouTube oraz lotów. Wspomnieć wypada również o możliwości zmienienia tła (można ustawić także własne zdjęcia) oraz opcji szybkiego wysyłania emotikon i GIF-ów z biblioteki kilku popularnych serwisów.

Jeżeli korzystacie z angielskiej klawiatury systemowej, to z pewnością zauważyliście, że nieco różni się ona od polskiej. Została do niej bowiem zaimplementowana funkcja predykcji, która pokazuje nam podpowiedzi w czasie pisania. Opisana wyżej klawiatura Gboard charakteryzuje się taką samą opcją i to również dla języka polskiego. W mojej opinii jest to tak zwany killer feature, który znacząco potrafi przyspieszyć pisanie.

Niestety z klawiaturą Gboard (od aplikacji Google) jest kilka problemów. Język polski nie pojawia się bowiem u wszystkich użytkowników. Z tego co zauważyłem, konieczne jest zainstalowanie systemu iOS 10. Niektórzy użytkownicy musieli też usunąć program Gboard, zostawiając w pamięci smartfona wyłącznie aplikację Google. Mam jednak nadzieję, że firma z Mountain View szybko upora się z tymi problemami i język polski będzie wkrótce dostępny bez ograniczeń i trudności.


Aktualizacja – 23 II 2017, 11:58

Wsparcie dla języka polskiego pojawiło się dzisiaj w aplikacji Gboard wraz z jej najnowszą aktualizacją. Nie jest więc już konieczne instalowanie programu Google. Zmiany preferencji można dokonać w ustawieniach, podobnie jak w opisanej wyżej instrukcji.

Aplikację Google i GBoard można pobrać za darmo z App Store:


Tydzień promocji na wszystkie etui i szyby do iPhone

W bieżącym tygodniu wszystki etui oraz szkła do Iphone WATCH z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: ip2702 i kupuj taniej.