Analitycy z firmy Gartner opublikowali nowy raport dotyczący światowego rynku smartfonów. Według przedstawionych w nim danych, w ostatnim kwartale minionego roku udział systemów Android oraz iOS wyniósł w sumie 99,6%.

W zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku, udział Blackberry w rynku smartfonów wyniósł w minionym kwartale 0%. Kanadyjski producent sprzedał 207,9 tysięcy urządzeń ze swoim autorskim oprogramowaniem, czyli ponad cztery razy mniej niż w tym samym okresie 2015 roku. Należy jednak odnotować, że ofercie firmy Waterloo znajduje się od niedawna model DTEK50 z systemem Android.

Znacząco zmalało również znaczenie mobilnego systemu Windows na rynku smartfonów. O ile jeszcze w ostatnim kwartale 2015 roku oprogramowanie Microsoftu stanowiło nieco ponad 1% rynku, tak obecnie wynosi 0,3%. Pomiędzy początkiem października a końcem grudnia sprzedano 1,092 miliona telefonów z tym systemem.

Malejące znaczenie konkurencji przełożyło się na umocnienie pozycji Apple oraz Google (i producentów korzystających z licencji tej firmy). System Android stanowi już 81,7% rynku (80,7 w tym samym okresie roku ubiegłego), a iOS 17,9% (17,7% w ostatnim kwartale 2015 r.). Dane dotyczące sprzedanej liczby urządzeń można zobaczyć w powyższej tabeli.

Źródło: Gartner za MacRumors