Co prawda decyzja Apple o rezygnacji ze standardowego złącza słuchawkowego mini jack w nowych iPhone'ach wywołała dużo kontrowersji, to z perspektywy zaledwie kilku miesięcy widać jednak, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W ofercie producentów pojawia się coraz więcej nowych modeli słuchawek bezprzewodowych oraz modeli wyposażonych w przewód ze złączem Lightning dającym większe możliwości w stosunku do poprzedniego standardu. Przykładem tych ostatnich jest chociażby nowa linia słuchawek “Rayz” zapowiedziana właśnie przez firmę Pioneer.

Według zapewnień japońskiego producenta, nowe modele mają wykorzystywać wszystkie możliwości złącza Lightning, a tym samym oferować nieosiągalny w przypadku standardowych słuchawek, nowy poziom doświadczeń z użytkowania. Wspomniana linia będzie obejmować dwa modele słuchawek o konstrukcji dokanałowej - Rayz oraz Rayz Plus.

Oba modele firmy Pioneer, dzięki wyposażeniu ich w sześć mikrofonów umiejscowionych na pilocie oraz samych słuchawkach, będą pozwalały na inteligentną redukcję hałasu, dopasowującą się automatycznie do warunków otoczenia. Producent zdecydował się także na zastosowanie tzw. trybu „HearThru”, w którym część odgłosów z zewnątrz, pomimo włączonej redukcji, będzie słyszalna dla użytkownika. Podobnie jak słuchawki AirPods firmy Apple, modele z serii „Rayz” będą wyposażone również w system automatycznego pauzowania i wznawiania odtwarzania w zależności od tego, czy znajdują się one w kanale słuchowym użytkownika.

Ponadto, pilot nowych słuchawek firmy Pioneer, dzięki programowalnemu przyciskowi umożliwi nie tylko obsługę standardowych funkcji, ale także pozwoli na dostęp do aplikacji i pozostałych funkcji systemowych np. wyciszania połączeń. Personalizacja opcji pilota oraz włączanie poszczególnych funkcji słuchawek m.in. wspomnianej autopauzy i trybu „HearThru” czy cyfrowego equalizera i komunikatów głosowych, będzie możliwa za pośrednictwem dedykowanej aplikacji dla systemu iOS.

Słuchawki z linii „Rayz” pomimo szeregu oferowanych funkcji nie posiadają własnego źródła zasilania. Odpowiednia dawka energii będzie dostarczana za pośrednictwem portu Lightning po podłączeniu ich do iPhone'a, iPada lub iPoda touch. Warto tutaj zaznaczyć, iż słuchawki japońskiego producenta korzystają z nowego rozwiązania korporacji Avnera, gwarantującego niskie zużycie energii. Model Rayz Plus to także pierwszy i jedyny zestaw słuchawkowy Lightning, który pozwoli na jednoczesne podłączenie słuchawek i ładowanie iPhone'a.

Obie wersje słuchawek mają pojawić się w sprzedaży już wkrótce, a ich cena została ustalona na 99,95$ za model Pioneer Rayz i 149,95$ za model Rayz Plus.

Źródło: Apple Insider, 9to5Mac