Plotki dotyczące wprowadzenia do systemu iOS Trybu Nocnego pojawiają się już od dłuższego czasu. Niewykluczone, że wraz z premierą jedenastej wersji tego oprogramowania Apple zdecyduje się na implementację takiego rozwiązania. Jego wizualizację – na przykładzie czterech aplikacji – przedstawiłem poniżej.

Za implementacją Trybu Nocnego do systemu iOS może stać nie tylko wygoda użytkowników, ale też wyposażenie nowych iPhone'ów w ekrany OLED. Zdominowany przez biel interfejs graficzny wspomnianego wyżej oprogramowania w połączeniu z nowym typem wyświetlacza mógłby stanowić spore obciążenie dla baterii smartfona. Tryb Nocny przynajmniej w niewielkim stopniu ograniczyłby ten problem – szczególnie wtedy, gdyby Apple udostępniło odpowiednie API.

W moim własnym projekcie, którego efekty możecie zobaczyć poniżej, zdecydowałem się na przestawienie wizji czterech aplikacji w Trybie Nocnym – Wiadomości, Muzyki, Ustawień oraz Maila. Programy Apple, które już teraz charakteryzują się ciemnym interfejsem, nie były dla mnie inspiracją, bo uważam że poza Zegarem nie zostały dobrze przygotowane. Zupełnie inne zdanie mam na temat OmniFocusa oraz Tweetbota, w których mogłem podpatrzyć kilka ciekawych rozwiązań.

W trakcie sporej liczby godzin spędzonych w Photoshopie zdałem sobie sprawę, że stworzenie Trybu Nocnego dla aplikacji wcale nie jest taką prostą sprawą i nie ogranicza się tylko do zmiany koloru tła na ciemny i zmiany koloru fontów na biały. Kluczowy był wybór różnych odcieni szarości, ograniczenie widoczności jaskrawych i jasnych elementów, dobór dodatkowych kolorów. To tłumaczy, dlaczego w App Store jest tak mało programów oferujących tego typu funkcję.

Niemal wszystkie elementy widoczne na grafikach wykonałem sam – oczywiście wzorując się na aplikacjach Apple, tak aby UI było takie same, ale GUI inne. Spod mojej myszki nie wyszła jedynie ramka iPhone'a, ikony w Ustawieniach oraz font San Francisco. Uprzedzając pytania dotyczące zastosowania łacińskiego „Lorem ipsum...” zamiast polskich lub angielskich słów – wolałem, aby odbiorcy projektu skupili się na jego wyglądzie, a nie treści wiadomości lub maili.

Dajcie znać w komentarzach czy czekacie na Tryb Nocny i co sądzicie o moim projekcie – wszystkie (kulturalne) wypowiedzi są mile widziane. Na temat naszych oczekiwać dotyczących najbardziej wyczekiwanej względem iOS 11 nowości rozmawiamy w dzisiejszym odcinku podcastu MyApple Daily. Zachęcamy do odsłuchu!

Patronite

MyApple Daily w iTunes Store.