Choć zdaniem wielu osób Apple Watch wciąż pozostaje jedynie gadżetem, to mimo wszystko zakres jego aktualnych oraz potencjalnych funkcji jest naprawdę duży. Podobnie jak w przypadku iPhone'a, nie zależą one wyłącznie od Apple, ale także, a może przede wszystkim, od developerów firm trzecich i ich aplikacji.

Pomimo, iż w trzeciej odsłonie systemu watchOS producent dokonał szeregu zmian względem poprzednich wersji oprogramowania swojego inteligentnego zegarka, to jest on w dalszym ciągu pozbawiony wielu, często bardzo podstawowych, funkcji. Co prawda, Apple Watch umożliwia odbieranie połączeń przychodzących na sparowanego z nim iPhone'a oraz ich wykonywanie, jednak druga opcja dotyczy jedynie połączeń z numerami z listy kontaktów lub z listy ostatnich. Oczywiście istnieje również możliwość wykonywania połączeń na dowolny numer, natomiast opcja ta została z niewiadomych przyczyn ograniczona i jest zarezerwowana wyłącznie dla Siri. Wprawdzie ekran Apple Watcha jest zbyt mały, aby zmieścić na nim dużą dawkę informacji, jednak mimo wszystko, znalazłoby się na nim miejsce dla klawiatury numerycznej pozwalającej na wybranie numeru. Niestety, Apple w dalszym ciągu nie zdecydowało się na jej implementację w systemie watchOS. Opcję taką oferuje jednak aplikacja „Phone Dialer” dostępna w App Store.

Po pobraniu wspomnianej aplikacji na iPhone'a i zainstalowaniu jej na zegarku, zostanie ona wyświetlona jako jedna z ikon programów na ekranie Apple Watcha. Choć nie istnieje możliwość dodania jej jako jednej z komplikacji na tarczy zegarka, to aby ułatwić do niej dostęp, możemy dołączyć ją do systemowego docka. Sama aplikacja jest bardzo prosta i oferuje dokładnie to, do czego została stworzona. Poza klawiaturą numeryczną oraz przyciskiem gwiazdki i przyciskiem umożliwiającym kasowanie błędnie wprowadzonych znaków, znajdziemy tutaj wyłącznie klawisz nawiązywania połączenia i to wszystko.

Jeżeli obsługa aplikacji „Phone Dialer” sprawiałaby komukolwiek trudność, to może on skorzystać z dostępnego w systemie watchOS czytnika ekranu VoiceOver. Aby włączyć tą funkcję, należy przejść do aplikacji „Watch” na iPhonie, a następnie przejść do ustawień ogólnych i pozycji „Dostępność”. Po ustawieniu czytnika jako domyślnej funkcji skrótu dostępności i włączeniu tej funkcji, będzie ona każdorazowo uruchamiana lub wyłączana po trzykrotnym, szybkim wciśnięciu koronki zegarka. Należy tutaj zaznaczyć, iż systemowy czytnik zmienia gesty służące do obsługi ekranu - po jednokrotnym dotknięciu danego elementu odczytywana jest jego nazwa, a wybór potwierdzamy ponownym, tym razem podwójnym, tapnięciem w dowolnym miejscu. Choć funkcja ta jest dedykowana osobom z dysfunkcją wzroku, to w kontekście opisywanej aplikacji, może okazać się pomocna także dla pozostałych użytkowników.

Cena aplikacji „Phone Dialer” została ustalona na 0,99€ i możemy ją pobrać TUTAJ

Źródło: Mojaszuflada.pl