Twórca kanału EverythingApplePro w serwisie YouTube opublikował film, w którym pokazuje skutki otworzenia pewnego pliku o rozszerzeniu .vcf na iPhonie. Odebranie go przez iMessage zawiesi aplikację Wiadomości, z której nie będzie można korzystać nawet po zrestartowaniu urządzenia.

Wspomniany wyżej plik o rozszerzeniu .vcf jest odczytywany przez iPhone'a jako kontakt, jednak próba jego otwarcia skutkuje zawieszeniem aplikacji Wiadomości. Nadawca materiału musi pobrać go ze strony internetowej, gdzie został udostępniony, a następnie zapisać do programu iCloud Drive i z tego miejsca udostępnić za pośrednictwem iMessage.

Na szczęście prawidłowe działanie systemu iOS można przywrócić w inny sposób niż resetując urządzenie do ustawień fabrycznych. Jeżeli aplikacja Wiadomości została zawieszona, to konieczne będzie przejście do widoku multitaskingu przez dwukrotne naciśnięcie przycisku Home, a następnie otworzenie specjalnej strony internetowej i zezwolenie na uruchomienie aplikacji Wiadomości.

Na szkodliwe działanie pliku są narażenie wszyscy użytkownicy urządzeń działających pod kontrolą systemów iOS 10 oraz iOS 9 (a także – jak informują użytkownicy – systemu Android). Zalecamy z rozwagą podchodzić do otrzymywanych załączników i w razie problemów skorzystać z podanej wyżej strony internetowej. Prawdopodobnie Apple już wkrótce zaimplementuje do swojego oprogramowania odpowiednie poprawki, które rozwiążą opisany wyżej problem.