Inteligentne rozwiązania w naszym domu nie muszą wcale wiązać się z dużymi kosztami i zaawansowanymi instalacjami elektrycznymi. Coraz więcej marek wypuszcza proste urządzenia, które każdy może sobie zainstalować w domu sam. Linia produktów WeMo firmy Belkin udowadnia, że w prosty i łatwy sposób można zautomatyzować i zdalnie zarządzać urządzeniami elektrycznymi w naszych domach. Poniżej opiszę jeden produkt z rodziny WeMo o nazwie Switch - czyli gniazdo z przełącznikiem WiFi.

O Produkcie

Jak informuje producent - firma Belkin, wszystkie urządzenia z linii WeMo pozwalają oszczędzać energię elektryczną i umożliwiają zdalne sterowanie naszym domowym sprzętem. WeMo Switch jest podstawowym produktem w serii. Po umieszczeniu go w gniazdku i połączeniu z naszą siecią WiFi, możemy w łatwy sposób kontrolować dowolny podłączony do niego sprzęt z dowolnego miejsca na świecie.

Sprzęty, którymi chcemy zarządzać należy podłączyć do kontaktu za pośrednictwem przełącznika WeMo Switch oraz skonfigurować samo urządzenie za pomocą aplikacji na telefonie czy tablecie. Zastosowań dla tego produktu jest naprawdę wiele. Dla przykładu - możemy zapalać podłączoną do niego lampę w salonie, lub włączać i wyłączać grzejnik elektryczny czy też wentylator. Tak naprawdę możemy podpiąć do niego co chcemy. WeMo Switch to idealne rozwiązanie dla osób, które żyją w biegu i nie zawsze pamiętają o wyłączaniu urządzeń przed wyjściem z domu. W ten sposób może on pełnić funkcję bezpieczeństwa w przypadku gdy do gniazdka podłączymy np. żelazko i po wyjściu z domu nie jesteśmy pewni czy je wyłączyliśmy - aby nie wracać się, w prosty sposób możemy zweryfikować czy gniazdko zostało wyłączone czy też nie - w przypadku gdy faktycznie nadal jest włączone, w każdej chwili możemy odciąć zasilanie.

WeMo Switch działa naprawdę rewelacyjnie i bezbłędnie. Nigdy nie zdażyło mi się aby coś nie zadziałało, czy zawiesiło się. Działa bardzo szybko – dosłownie w ułamku sekundy. Klikając w aplikacji odpowiedni przycisk urządzenie włącza się nie mal w tym samym momencie. Konfiguracja urządzenia jest banalnie prosta, a specjalny asystent prowadzi nas krok po kroku. Aplikacja WeMo została dobrze zaprojektowana. Jest czytelna i intuicyjna - nie można jej nic zarzucić. Dostępna dla systemów iOS oraz Android.

Na pochwałę zasługuje wykonanie urządzenia jak i użyte materiały. Sam design też przypadł mi do gustu – nie zwraca zbytnio uwagi, jest estetyczny i spójny z resztą produktów WeMo. Moim zdaniem to bardzo udany produkt w przystępnej, rozsądnej cenie. Jedyny jak dla mnie minus to brak wsparcia Apple HomeKit.

Cena: około 200 zł

Więcej informacji na stronie producenta oraz dedykowanej stronie dla rodziny produktów WeMo: www.belkin.com / www.wemo.com