Nie słucham nałogowo podcastów, ale subskrybuję wielu tworzących fajne materiały twórców, którym poświęcam czasami swój czas. Na początku używałem do tego celu systemowej aplikacji Podcasty, potem przez długi czas towarzyszył mi Instacast. Niestety aplikacja zniknęła z rynku przez problemy finansowe dewelopera, więc skierowałem swoją uwagę w stronę Overcasta, który nie przypadł mi jednak do gustu. Na szczęście na rynku pojawiła się druga wersja aplikacji Castro i stała się dla mnie bezkonkurencyjnym rozwiązaniem.

Castro 2 charakteryzuje się bardzo przemyślanym interfejsem, który choć początkowo może wydawać się nieco skomplikowany, to z czasem okazuje się wyjątkowo wygodnym narzędziem do zapanowania nad podcastami.

Idea programu jest prosta – wszystkie nowe odcinki podcastów trafiają do Inboxa. To tylko od nas zależy, które z nich przeniesiemy do kolejki odtwarzania. Możemy to zrobić ręcznie lub zdecydować się na automatyzację całego procesu, jeżeli wiemy, że i tak będziemy słuchać każdego odcinka danego podcastu – na przykład MyApple Daily. Oczywiście odcinki możemy streamować, jak i zapisywać do offline.

Castro pozwala na szukanie podcastów po kategoriach (niestety nie wspiera polskiego iTunes) lub za pomocą ich nazwy. Deweloper zaimplementował do swojej aplikacji narzędzie, które umożliwia zaimportowanie subskrybcji z innych klientów – zarówno systemowego rozwiązania, jak i zewnętrznych programów z App Store.

W trakcie słuchania podcastu możemy ustalić prędkość odtwarzania, a także czas, po jakim ma ono się zakończyć. Użytkownik ma również możliwość udostępnienia odcinka znajomym – także z zaznaczeniem konkretnej minuty i sekundy. Tak przygotowany link można następnie odtworzyć w dowolnej przeglądarce, również na komputerze.

Studio Supertop wdrożyło do Castro 2 kilka przydatnych narzędzi. Jednym z nich jest tryb nocny (można go włączyć przeciągając na ekranie dwa palce w dół). Warto również wspomnieć o widżecie pokazującym odcinki z kolejki, a także rozszerzeniu do iMessage, które pozwala na udostępnienie ich znajomym.

Castro 2 to świetny klient podcastów, który szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku osób, które nie słuchają wszystkich odcinków autorów, których subskrybują. Aplikacja ma bardzo dobrze przemyślany interfejs, którego kluczową zaletą jest rozdzielenie inboxa i kolejki. Do tego dochodzi przyjemny dla oka wygląd, kilka dodatkowych narzędzi i tryb nocny, który powinien być standardem we wszystkich programach z App Store. Mam nadzieję, że z czasem Castro 2 zadebiutuje również w wersji na Maca. Chętnie zobaczyłbym w nim również equalizer, który jest największym plusem nielubianego przeze mnie mimo wszystko Overcasta.

Aplikacja Castro kosztuje 3,99 €. Można pobrać ją z App Store.