Różnego rodzaju targi są doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą nowych firm, o których wcześniej się nie słyszało. Dokładnie tak było na tegorocznych targach IFA odbywających się w Berlinie na początku września, w trakcie których mogłem zobaczyć między innymi produkty firmy PhotoFast.

PhotoFast to tajwańska firma, która produkuje między innymi akcesoria związane z pamięcią masową. Postanowiłem przetestować ich dwa najnowsze produkty znajdujące się w ofercie firmy przeznaczone dla urządzeń Apple.

Pierwszym z nich jest pendrive o nazwie handlowej iType-C. Jest to akcesorium wyposażone w pamięć o pojemności 64GB (dostępny również w wersji 128GB oraz 200GB), złącze USB-C oraz Lightning. Dodatkowo w zestawie znajduje się moduł, który umożliwia podłączenie pendrive'a do urządzeń z portami USB-A oraz micro USB. W tym module zastosowano ciekawy mechanizm, dzięki któremu można było z jednej strony zamontować jednocześnie złącze micro USB oraz USB typu A. Polega on na tym, iż jeżeli użytkownik chce skorzystać z mniejszego wejścia musi podnieść część złącza do góry, a w celu skorzystania z większego złącza należy „klapkę” opuścić. Samo akcesorium zostało wykonane z białego plastiku, który przypomina materiał wykorzystany w wielu produktach Apple i niestety tak samo się rysuje.

Photofast iType-C

Drugim z nich jest MemoriesCable trzeciej generacji. Jest to osiemnasto centymetrowy kabel Lightning z wbudowaną pamięcią o pojemności 32GB (dostępna jest również wersja 64GB oraz 128GB). Kabel został wykonany z tkanego nylonu, który dodatkowo został wzmocniony szarym aluminium. Warto zwrócić uwagę, iż producent postanowił usztywnić końcówki kabla przy pomocy gumowych kołnierzy, dzięki czemu kabel nie ulega wyginaniu w newralgicznych miejscach. Natomiast „obudowy” zostały wykonane z miłego w dotyku plastiku, a ich krawędzie zostały obrobione przy pomocy lasera - wyglądem przypominają krawędzie znane z iPadów lub na przykład z iPhone'a SE. Dodatkowo na kablu zamontowano uchwyt, który umożliwia złożenie kabla na pół. Prędkości zapisu i odczytu są następujące dla złącza USB 3.0: 20MB/s oraz 90MB/s (według producenta 22MB/s oraz 90MB/s).

Photofast MemoriecCable 3 gen

Kabel Memories oraz pendrive iType-C są kompatybilne z praktycznie z każdą wersją systemu operacyjnego oraz wspierają pokaźną liczbę różnych formatów:

  • Dokumenty: PAGES, NUMERS, KEYNOTE, DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT, PPTX RTF, TXT, HTML, PDF
  • Zdjęcia: JPG, PNG, BMP GIF, TIF, TIFF, ICO, XBM, CUR
  • Audio: MP3, AAC, AIF, AIFF, WAV, M4A, CAF
  • Wideo: MP4, MOV, M4V bez DRM, MKV, AVI, FLV, RM, RMVB, WMV, VOB, 3GP,H.264
  • Inne: Zip

Jedną wspólną rzeczą dla obu akcesoriów jest aplikacja One, która umożliwia zarządzanie powyższymi akcesoriami. Prawdę powiedziawszy jest to kombajn organizacyjny. Na początku warto powiedzieć, iż aplikacja wspiera logowanie przy pomocy Touch ID oraz wykorzystuje funkcję 3D Touch znajdującą się w między innymi iPhonie 6s oraz iPhonie 7. Mocniejsze wciśnięcie ikony wyświetli menu na którym znajdziemy iCloud Drive, nagrywanie audio, zdjęcia, nowy plik tekstowy, ustawienia oraz ocenę aplikacji. Ciekawostką jest, iż aplikacja działa w trybie pionowym oraz poziomym. Wewnątrz aplikacji czeka na użytkownika szereg możliwości.

Aplikacja One

Pierwszą z nich jest tworzenie kopii zapasowych kalendarza, kontaktów, zdjęć znajdujących się w telefonie, danych z Dropboxa, Google Drive'a, Facebooka, Instagrama oraz z Thumblera. Dodatkowo w razie konieczności można przywrócić dane znajdujące się w kopii zapasowej.

One Kopia zapasowa

Druga opcja umożliwia przeglądanie, kopiowanie oraz przenoszenie danych znajdujących się w telefonie, akcesorium, Dropboxie, Google Drive, iCloud Drive oraz w OneDrive.

One Dropbox

Kolejną możliwością jest oglądanie filmów, tworzenie playlist oraz zapisywanie materiałów z serwisów takich jak Youtube czy Vimeo w pamięci akcesoriów. Dodatkowo aplikacja umożliwia przeglądanie wspomnianych serwisów przy jednoczesnym odtwarzaniu filmy, który znajduje się w dolnym rogu ekranu. W celu zamknięcia okna należy przesunąć go w lewy dolny róg. Warto wspomnieć, iż aplikacja ma wbudowanego AirPlay'a, dzięki któremu można przykładowo odtworzyć film na Apple TV.

One YouTube

Ciekawostką jest, iż program został wyposażony w opcje tworzenia archiwów ZIP oraz ich rozpakowywanie. Istnieje również możliwość nagrywania plików głosowych. Dodatkowo w aplikacji możemy zobaczyć ile mamy wolnego miejsca w telefonie oraz w akcesorium.

One ZIP

Warto wspomnieć o bardzo dobrym poradniku w formie filmów wideo dla użytkowników. W celu jego uruchomienia należy nacisnąć ikonę chmurki z wykrzyknikiem a następnie wybrać odpowiedni tematu oraz kliknąć Idź do wideo.

One poradnik

Oba testowane produkty mają certyfikat Apple MFi (Made for iPod, iPhone, iPad). Moim zdaniem przedstawione wyżej akcesoria firmy PhotoFast są bardzo dobrymi rozwiązaniami, które mogą być przydatne dla wielu ludzi. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna i nie powinna nikomu sprawić trudności. Niestety ceny nie należą do najniższych. Kabel MemoriesCable trzeciej generacji w wersji 32GB/64GB/128GB kosztuje odpowiednio 99$/139$/219$. Natomiast pendrive iType C w wersji 64GB/128GB/200GB wyceniono na 145$/225$/299$. Jeżeli ktoś potrzebuje takie rozwiązania to warto zainteresować się produktami tajwańskiej firmy.