Wczoraj wieczorem Apple udostępniło deweloperom drugą betę systemu iOS 10.2. Jedną z nowości, jakie pojawiły się w tym oprogramowaniu, jest funkcja SOS, która już wcześniej trafiła do zegarka Apple Watch.

Po wywołaniu funkcji SOS iPhone automatycznie wybierze numer 911, co pomoże nam w wezwaniu potrzebnej pomocy. Po zakończeniu połączenia telefon wyśle do kontaktów alarmowych, które możemy wskazać w aplikacji Zdrowie, wiadomość z informacjami na temat naszego aktualnego położenia. Jeżeli te zmieni się wraz z upływem czasu, po 10 minutach wysłana zostanie nasza zaktualizowana pozycja. Warto dodać, że nawet jeśli usługi lokalizacji zostały przez nas wyłączone, aktywacja funkcji SOS włączy je ponownie.

W celu aktywowania funkcji SOS na iPhonie, konieczne jest pięciokrotne naciśnięcia przycisku Power (tego, którego używamy do wygaszenia ekranu naszego smartfona). Telefon zacznie wydawać bardzo głośny i wysoki dźwięk przywołujący na myśl syrenę alarmową (można to wyłączyć, podobnie jak funkcję SOS) oraz rozpocznie odliczanie trzech sekund, po których zadzwoni na 911. Po zakończeniu połączenia ponownie rozpocznie odliczenie, ale tym razem dziesięciu sekund. Po upływie tego czasu nasze kontakty alarmowe otrzymają informacje o lokalizacji.

Preferencje dotyczące działania funkcji SOS możemy zmienić przechodząc w ustawieniach ogólnych do zakładki Alarmowe SOS. Tutaj zobaczymy też kontakty alarmowe, które będziemy mogli zmienić lub dodać w aplikacji Zdrowie. Znajduje się w niej Karta Medyczna, którą warto wypełnić podając także dodatkowe dane dotyczące naszej osoby.

W przypadku zegarka Apple Watch aktywowanie funkcji SOS sprowadza się do długiego przytrzymania przycisku bocznego. Preferencje dotyczące jej działania na tym smartwatchu możemy zmienić w aplikacji watch przechodząc w ustawieniach ogólnych do Alarmowe SOS.