Kiedy kilka lat temu Samsung zaprezentował swój pierwszy smart zegarek z linii Gear, wiele osób pytało o sens umieszczenia w nim niewielkiej kamery o małej rozdzielczości. Z kolei pytania o sens trzymania zdjęć na zegarku pojawiły się przy okazji premiery Apple Watcha. Wszystkie one wracają teraz jak bumerang, a to za sprawą specjalnego paska do tego ostatniego zegarka, wyposażonego właśnie w dwie kamery.

Wydawać by się mogło, że na te pytania już dawno odpowiedziano. Samsung rezygnował z kamery w swoich ostatnich modelach zegarków. Z kolei Apple nie specjalnie promuje aplikację galerii zdjęć dostępną w Apple Watchu. Zarówno rynek, jak i zwykła fizyka, zweryfikowały sens korzystania z aparatu w zegarku Robienie zdjęć czy nagrywanie filmów zegarkiem nie jest ani wygodne (trzymanie nienaturalnie wygiętej i uniesionej ręki jest męczące), ani nie gwarantuje dobrej jakości. Dotyczy to także przeglądania galerii zdjęć na tego typu urządzeniu.

Najwyraźniej innego zdania jest firma Glide, której CEO do pewnego stopnia słusznie uważa, że aparat czy kamera jest cenna tylko wtedy, kiedy jest gotowa do zrobienia zdjęcia czy nagrania filmu, podczas gdy wyposażone w nie telefony zwykle spoczywają w kieszeni. W efekcie, jego firma przygotowała specjalny pasek wyposażony w mikrofon, oraz dwie kamery: jedną, o rozdzielczości 2 megapikseli, służącą do rozmów wideo i robienia autoportretów (tak się kiedyś mówiło na zdjęcia selfie) oraz drugą, 8-megapikselową, pozwalającą na rejestrację tego, co dzieje się wokół użytkownika.

CMRA

Akcesorium posiada własne zasilanie bateryjne. Pełne naładowanie baterii wystarczyć ma na 30 minut nagrywania filmu. Wszystkie elementy umieszczone są w specjalnym, odpowiednio pogrubionym pasku, który można przyczepić do Apple Watcha.

CMRA

CMRA, bo tak nazywa się to akcesorium, można zamówić w przedsprzedaży za 149 dolarów (później cena ma skoczyć do 199, a następnie do 249 dolarów). Do wyboru są cztery warianty kolorystyczne: biały, czarny, szary i niebieski oraz wersje dla 38- i 42-milimetrowego zegarka Apple. W tej samej cenie użytkownik otrzyma specjalną stację dokującą do jednoczesnego ładowania zegarka i samego akcesorium.

Pomysł ciekawy, bo pokazuje jak mogą rozwijać się akcesoria dla tego urządzenia. Czy jest on jednak praktyczny? Tego już nie jestem pewien.

Więcej informacji o CMRA dostępnych jest na stronie getcmra.com.