Opublikowane przez firmę Gartner dane pokazują wyraźne spadki sprzedaży komputerów niektórych marek w trzecim kwartale bieżącego roku. Najgorzej wypadły firmy Apple i Acer.

W okresie tym Apple dostarczyło niecałe 5 milionów komputerów (rok wcześniej było ich 5,7 miliona). Udział firmy z Cupertino w rynku tych maszyn w minionym kwartale wyniósł 7,2 procent, podczas gdy w roku ubiegłym było to 7,8 procent. To oznacza spadek o 0,6 punktu procentowego, co jeszcze nie wygląda tak źle. Faktycznie globalna sprzedaż komputerów Mac w skali roku spadła o 13,4 procenta. Na rynku amerykańskim spadek ten jest niewiele mniejszy, bo o 10,7 procenta.

Mniejsze zainteresowanie komputerami Mac nie powinno dziwić. Wielu potencjalnych nabywców czeka od miesięcy na nowe modele komputerów MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini, iMac czy nawet MacPro. Apple w tym roku odświeżyło jedynie 12-calowe MacBooki.

Mówi się, że Apple jeszcze w tym miesiącu ma zaprezentować nowe modele komputerów MacBook Pro. Maszyny te mają podobno posiadać nową formę, klawiaturę znaną z MacBooków, szerszy gładzik z Force Touch i specjalny dotykowy wyświetlacz OLED w miejscu klawiszy funkcyjnych.

Źródło: BusinessWire