Apple udostępniło wszystkim użytkownikom system macOS 10.12 Sierra. Oprogramowanie to zostało zaprezentowane podczas czerwcowej konferencji WWDC i przez ostatnie trzy miesiące było testowane zarówno przez deweloperów jak i uczestników programu testowego. Dziś można je zainstalować na wybranych modelach komputerów Mac.

Nowości i zmiany

Apple zdecydowało się na zmianę nazwy systemu dla komputerów Mac. OS X zostało zastąpione przez macOS, jednak firma z Cupertino po raz czwarty sięgnęła po nazwę związane z kalifornijską przyrodą. W tym przypadku Sierra.

Jedną z największych nowości w macOS jest pojawienie się Siri. Poza znanymi już użytkownikom funkcjami, asystent głosowy pozwala na zarządzanie plikami i odszukiwanie ich. Zmiany dotknęły również aplikację Zdjęcia, która pozwala teraz na tworzenie inteligentych albumów, rozpoznaje osoby na fotografiach oraz tworzy interaktywne mapy. Odświeżony został program iTunes oraz interfejs Apple Music. Apple wprowadziło również funkcję Picture-in-Picture, co pozwoli na odtwarzanie filmów z internetu w małym okienku, a ponadto wdrożyło zakładki dla wszystkich aplikacji.

Użytkownicy Apple Watcha nie będą musieli logować się do swoich komputerów z macOS Sierra. Urządzenia połączą się, co automatycznie poskutkuje dokonaniem weryfikacji. . Warto również wspomnieć o wprowadzeniu wspólnego schowka dla systemów iOS i mac OS – użytkownik skopiuje coś na Macu, a wklei na iPhonie i vice versa. W iCloud Drive będą teraz przechowywane wszystkie pliki z Biurka i Dokumentów, dzięki czemu dostęp do podręcznych plików będzie dostępny z poziomu każdego urządzenia.

Dość istotne zmiany pojawiły się w temacie optymalizacji. macOS Sierra przynosi sporo nowości związanych z tym zagadnieniem. Warto zaznaczyć, że nieużywane pliki (jak na przykład stare zdjęcia, piosenki) będzie można automatycznie przenieść do iCloud Drive, co pozwoli na zwolnienie miejsca z dysku komputera. Apple zdecydowało się również na implementację nowego systemu plików – APFS – jednak nie można z niego korzystać na dysku startowym, gdyż znajduje się on obecnie w fazie beta i będzie dopiero udoskonalany i optymalizowany pod kątem nowoczesnych komputerów.

Instalacja

System macOS Sierra można pobrać z Mac App Store. Zanim jednak do tego przejdziemy warto sprawdzić listę urządzeń kompatybilnych z tym oprogramowaniem. Zachęcamy również do utworzenia kopii zapasowej zgromadzonych na dysku danych przed przystąpieniem do procesu instalacji.