Uwielbiam inteligentne rozwiązania i towarzyszący im minimalizm. Pamiętam jak jeszcze w czasach gdy nie było smartfonów duże wrażenie zrobił na mnie system otwierania drzwi garażowych, który działał poprzez wykręcenie odpowiedniego numeru telefonu. Już wtedy pomyślałem: "Wow! A gdyby tak otwierać wszystkie drzwi telefonem? Kiedyś pewnie to zrobią i tak będzie wyglądać przyszłość." Nie pomyliłem się. Te czasy właśnie nastały. Mamy coraz więcej inteligentnych akcesoriów do naszego domu - od żarówek przez sterowniki klimatyzacji, gniazdka sieciowe, różnego rodzaju czujniki itd. Dzisiaj, dzięki firmie Gerda zaprezentuje wam elektroniczny zamek z modułem Bluetooth o nazwie Gerdalock.

Wprowadzenie

Gerdalock, to elektroniczny zamek z wbudowanym modułem Bluetooth dzięki, któremu możemy otwierać i zamykać drzwi poprzez zainstalowaną aplikację w naszym smartfonie. Nie potrzebujemy połączenia z WiFi ani stałego zasilania - zamek jest zasilany bateryjnie, a przeciętna żywotność baterii to średnio 12 miesięcy. Nie mamy się też co martwić o to, że baterie się rozładują a my nie będziemy o tym wiedzieć - dzięki aplikacji, mamy stały monitoring poziomu naładowania baterii oraz w sytuacji gdy baterie będą już słabe, zostaniemy wielokrotnie informowani o konieczności ich wymiany. Połączenie Bluetooth jest oczywiście szyfrowane co daje nam gwarancje bezpieczeństwa. Tak naprawdę nikt też nie wie, że mamy taki zamek w drzwiach, ponieważ Gerdalock montowany jest od wewnątrz mieszkania. Z zewnątrz nic się praktycznie nie zmienia - nadal mamy możliwość otwarcia zamka zwykłym kluczem, a od wewnątrz przekręcenia go ręcznie za pomocą pokrętła.

Każdy zamek Gerdalock dostarczany jest przez producenta z wkładką Gerda Pro System, która idealnie współpracuje z zamkiem. Warto dodać, że wkładka ta jest atestowana w najwyższej klasie.

Funkcje zamka

Oprócz zwykłej funkcji zamknij i otwórz poprzez aplikację, Gerdalock posiada masę ciekawych rozwiązań. Zamek możemy otwierać i zamykać poprzez dotyk w środkowej części urządzenia, która jest specjalnie wyprofilowana pod palec. Wystarczy raz dotknąć by zamek się otworzył i drugi raz dotknąć by się zamknął. Podczas otwierania zapalają się diody sygnalizujące w kolorze zielonym, natomiast przy zamykaniu w kolorze czerwonym. Gdy wychodzimy z mieszkania nie musimy specjalnie wyciągać telefonu by zamknąć drzwi - wystarczy przytrzymać palec kilka sekund na zamku (do momentu gdy usłyszymy pierwsze piknięcie) i przymknąć drzwi, a zamek sam się zamknie po 5 sekundach. To rewelacyjne rozwiązanie. Tak naprawdę nie musimy w ogóle dotykać smartfona. Zamek posiada funkcję Auto-otwieranie - i może się otwierać automatycznie, gdy wracasz do domu, a także automatycznie zamykać po ustalonym czasie - wszystko to za sprawą połączenia z Bluetooth. Działa to bardzo prosto - jeśli zrywa się twoje połączenie z Bluetooth zamek dostaje informacje, że wyszedłeś, a gdy z powrotem pojawiasz się w strefie zamek wie, że wracasz i otwiera dla ciebie drzwi. Jest to naprawdę genialna funkcja, gdy wracamy np. ze sklepu z torbami w obu rękach. Wszystkie parametry trybu pracy zamka, jak czas automatycznego zamknięcia itp. ustawiamy w aplikacji Gerdalock.

Inną ciekawą funkcją jest wysyłanie kluczy. Korzystając z aplikacji, email'a lub po prostu zwykłego SMS'a możemy wysyłać klucze członkom rodziny lub znajomym - na określony czas lub bezterminowo. W każdym momencie możemy również usunąć dostęp do zamka danemu użytkownikowi. Aplikacja Gerdalock informuje nas także o tym, kto i kiedy otwierał zamek. Wystarczy wcisnąć przycisk "Dziennik" w menu aplikacji i mamy wszystko jak na dłoni.

Poniżej wklejam dwa filmy przedstawiające zamykanie i otwieranie:

Aplikacja oraz jej plany na przyszłość

Jest prosta i intuicyjna. Dostępna dla systemów iOS oraz Android. Nie trzeba się nad niczym zastanawiać ani niczego uczyć. Działa stabilnie i poprawnie. Używam zamka od ponad miesiąca i ani razu nie musiałem posiłkować się kluczami. Miłym akcentem jest widget dla iOS z szybkim przyciskiem zamknij / otwórz, który znacznie przyśpiesza czynności.

Na chwilę obecną nie ma aplikacji dla Apple Watch ani wsparcia dla Apple HomeKit, ale to tylko kwestia czasu. Dowiedziałem się, że cały czas trwają pracę nad integracją z Apple HomeKit oraz aplikacją dla Apple Watch, więc posiadacze nowego Apple TV będą mogli otwierać zamek zdalnie z każdego miejsca na ziemi. Dodam, że teraz też jest taka możliwość, lecz musimy zaopatrzyć się w model dodatkowo oparty o technologię Z-Wave oraz mieć zainstalowaną w domu centralę Z-Wave.

Jakość wykonania, montaż, dostępność

Obudowa zamka jest wykonana z anodyzowanego aluminium, całość jest solidna, bardzo estetyczna i dobrze wykonana. Trzymając Gerdalock w ręku czujemy, że nie jest to "tania zabawka" ale produkt premium. Silnik chodzi płynnie, nic się nie zacina ani nie przeskakuje.

Bardzo ważnym elementem jest fachowy montaż zamka. To od niego tak naprawdę zależy czy zamek będzie chodził płynnie i stabilnie. Bezpłatne usługi montażu lub wysyłki elementów do samodzielnego montażu są dostępne wyłącznie wraz z Voucherem Gerda wydawanym przy zakupie zamka Gerdalock. Zamki wraz z voucher'ami dostępne są wyłącznie w sieci sklepów iSpot.

Na chwile obecną montaż zamka możliwy jest w następujących lokalizacjach: Warszawa, Poznań, Łódź, Częstochowa, Katowice, Chorzów, Gliwice, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Zabrze, Żory, Kraków, Wrocław, Bydgoszcz, Lublin, Toruń, Elbląg, Szczecin, Kołobrzeg, Białystok, Augustów, Suwałki, Łomża, Rzeszów. Szczegółowo możemy sprawdzić lokalizację na mapie monterów.

Podsumowanie

Gerdalock to świetne urządzenie. To nie jest "bajer", którym pobawimy się dwa dni i przestaniemy go używać. Ten produkt naprawdę ułatwia życie w wielu sytuacjach. Jest idealnym rozwiązaniem, dla osób wynajmujących mieszkanie w serwisach takich jak Airbnb czy Booking.com, osób niepełnosprawnych i rodziców, którzy chcą mieć pod kontrolą swoje dzieci.

Ceny:

Gerdalock + wkładka Gerda Pro System wraz z montażem - 1499 zł

Gerdalock (wersja z Z-Wave) + wkładka Gerda Pro System wraz z montażem - 1599 zł

Zamki są dostępne w sieciach autoryzowanych resellerów Apple: iSpot, iDream, MacLife oraz Maqsimum.

Więcej informacji: www.gerdalock.com