Apple udostępniło wszystkim użytkownikom system iOS 10. Oprogramowanie to zostało zaprezentowane podczas czerwcowej konferencji WWDC i przez ostatnie trzy miesiące było testowane zarówno przez deweloperów jak i uczestników programu testowego. Dziś można je zainstalować na iPhonie, iPadzie i iPodzie Touch.

Nowości i zmiany

iOS 10 przynosi użytkownikom sporo zmian. Znaczna część z nich jest związanych z aplikacją Wiadomości, która otrzymała wiele nowych funkcji, jakie opisywaliśmy w jednym z naszych artykułów. Regulacja wielkości tekstu, większe emoji, zamiana słów na emoji, rozszerzenia, stickery, pismo odręczne oraz dodawanie reakcji do otrzymanych przez iMessage wiadomości - to najważniejsze nowości.

W iOS 10 użytkownicy będą mogli usunąć z głównego ekranu nieużywane aplikacje systemowe, takie jak Kompas, Wideo i Podcasty. Ponadto otrzymają oni możliwość wybudzenia urządzenia przez podniesienie go (tylko tegoroczne i zeszłoroczne iPhone'y). Zmiany dotknęły również powiadomienia. Są one teraz większe, interaktywne i zawierają więcej informacji, które możemy wywołać za pomocą 3D Touch. Notyfikacje pojawią się na zablokowanym ekranie z widżetami, które również zwiększą swoją funkcjonalność.

Podobnie jak w przypadku macOS, Apple odświeżyło aplikację Zdjęcia i Muzyka. To jednak nie wszystko. Przeprojektowany został interfejs programu Mapy, a ponadto w iOS 10 pojawiła się nowa aplikacja Dom do obsługi automatyki domowej. Wszystkie istotne nowości prezentowaliśmy w naszym cyklu materiałów wideo poświęconych właśnie nowemu oprogramowaniu Apple.

Instalacja iOS 10

System iOS 10 można zainstalować na dwa sposoby. Zanim jednak do tego przejdziemy warto sprawdzić listę urządzeń, jakie go obsłużą. Pierwszy sposób to przejście w Ustawieniach do sekcji Ogólne i wybranie zakładki Uaktualnienia. Drugi - rekomendowany przez nas sposób - to podłączenie urządzenia do komputera, włączenie programu iTunes, otwarcie karty urządzenia (górna belka) i kliknięcie Sprawdź uaktualnienia oraz zaakceptowanie warunków licencyjnych.

Aktualizacja 19:47 13.09.2016

UWAGA u małej liczby użytkowników aktualizacja systemu do iOS 10 powoduje "stałe unieruchomienie" telefonu/tabletu.

Aktualizacja 21:22 13.09.2016

Jak informuje Apple, problem został rozwiązany.