Kampania społeczna „Wyloguj się do życia” zachęca do unikania nadmiernego przebywania w świecie wirtualnym na korzyść tego realnego. Gwałtowne zmiany przyzwyczajeń często bywają trudne, szczególnie wśród dzieci. Dzisiaj chciałem przestawić Wam ciekawy i alternatywny sposób na spędzanie wolnego czasu - nowoczesne gry planszowe. Na początek wystarczy Wasz iPhone lub iPad i ani się nie obejrzycie, jak Wasze półki wypełnią się pudełkami z grami przy których przyjemnie będziecie spędzać długie godziny.

Strona 1 z 4

Być może dla części z Was pierwsze gry jakie kojarzą się z graficznymi systemami operacyjnymi to szachy, warcaby, Mahjong lub karciane klasyki, jak np. pasjans. Część z Was pewnie pamięta również gry z wykorzystaniem akcelerometru na pierwszym iPhonie, jak np. logiczna łamigłówka Labyrinth

lub adaptacja Jengi w jaką grał Steve Jobs na scenie Keynote prezentując możliwości żyroskopu w iPhone 4.

Tak naprawdę to tytuły, które miały swoje początki z dala od komputerów, a ich cyfrowe wersje to odpowiedniki gier jakie występują w realnym świecie bez wirtualnego anturażu. O ile taki zabieg jeszcze kilkanaście lat temu miał na celu zapewnić sprawdzoną rozrywkę osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerami, a np. warcaby są im doskonale znane, tak teraz szczególnie młodsi nie wyobrażają sobie, żeby w realnym świecie gra mogła być chociaż w części tak interesująca, jak wirtualne hity w które grają na co dzień. Za taki stan rzeczy odpowiada w dużej mierze nieznajomość współczesnego rynku gier planszowych, które pewnie dla wielu kojarzą się wyłącznie z Chińczykiem, czy Eurobiznesem. Z takiej perspektywy nie dziwię się, że większość wybiera w całości wirtualną zabawę, która dostarcza zdecydowanie więcej rozrywki. Warto jednak otworzyć się na nowoczesne gry planszowe, które niejednokrotnie potrafią zapewnić zdecydowanie więcej dobrej zabawy niż tytuły gier komputerowych z półek sklepowych. Zapytacie co do tego ma sprzęt Apple? Otóż od pewnego czasu zaczęła pojawiać się inicjatywa wydawców planszówek dążąca do tworzenia odpowiedników swoich gier w wariancie cyfrowym w tym na urządzenia z systemem iOS. Ok..., tylko pewnie sceptycy dalej nie będą przekonani dlaczego mieliby zrezygnować ze swoich ulubionych tytułów i spróbować "wirtualnych Chińczyków"? Tutaj spieszę z odpowiedzią, jeżeli któraś z tych gier przypadnie Wam do gustu możecie kupić jej wersję standardową i zobaczyć, że przy fizycznym stole i w gronie rodziny, znajomych lub nawet samodzielnie (tak, w gry planszowe można grać również w wariancie solo) gra się tak samo dobrze, jak w świecie wirtualnym. Co więcej niektórych może nawet zszokować, że pewne mechanizmy, które do tej pory przeliczał komputer są zrealizowane przez twórców całkowicie analogowo.

Podsumowując tym wpisem chciałbym zachęcić Was abyście spróbowali "wylogować się" z wirtualnego świata gier i odkryli jego analogową alternatywną wersję, rozpoczynając od przygody z iOSowymi odpowiednikami topowych planszówek. Na kolejnych stronach przygotowałem spis ciekawych gier, uwzględniając ich polskie tytuły oraz podając namiary na krajowych wydawców. Życzę wielu godzin udanej rozrywki i pamiętajcie, jeżeli jakiś tytuł przypadnie Wam do gustu koniecznie spróbujcie jego papierowego odpowiednika!

Jeśli macie jakieś pytania w temacie gier planszowych, zarówno tych na iOS jak i klasycznych, zapraszam do komentarzy!