Jak co roku redakcja MyApple obecna była na największych europejskich targach elektroniki konsumenckiej, IFA w Berlinie.

Tegoroczne targi, w przeciwieństwie do lat poprzednich, nie obfitują w spektakularne nowości w branży komputerowej i mobilnej. Pokazuje to, jak bardzo rynki te okrzepły i jak nie wiele jest już miejsca na innowację. Niezależnie czy producenci smartfonów prezentowali na IFA konstrukcje pokazane już w poprzednich miesiącach, czy zupełnie nowe, urządzenia te nie wzbudzają już specjalnej ekscytacji. Niemal niewidoczne były tablety, na które jeszcze kilka lat temu był istny szał. Oczywiście znaleźć można je było na wielu stoiskach, jednak zupełnie nie rzucały się w oczy.

Co ciekawe na tegorocznych targach całkiem nieźle mają się urządzenia "ubieralne", czyli tzw. wearables, w tym smart zegarki. Samsung pokazał nowy zegarek Gear S3. Najnowsze, ufundowane w serwisie Kickstarter, urządzenia zaprezentowała na targach firma Pebble. Widać, że firma trzyma się swojej własnej filozofii budowy zegarków, jedynie aktualizując je o elementy, które obecnie są już standardem, jak choćby czujnik tętna. Jeszcze ciekawszy zegarek pokazała firma Withings. Zegarki tej firmy są wyraźnie inne od Apple Watcha smart zegarków Samsunga z systemem Tizen czy tych z Android Wear oraz wspomnianych już konstrukcji firmy Pebble. Najnowszy zegarek Withings Steel HR łączy elektronikę z konstrukcją mechaniczną i tradycyjnym zegarkiem wskazówkowym, tak jak miało to miejsce w modelu Activité. Urządzenie wyposażono w czujnik tętna i ładowanie indukcyjne. Na tarczy znalazła się wskazówka postępu w drodze do celu dziennej aktywności, dodatkowo znalazł się tam niewielki wyświetlacz pokazujący tętno, liczbę kroków czy proste powiadomienia.

Withings Steel HR

Ciekawostką wartą odnotowania były urządzenia AGD wyposażone w tablety. Mowa tutaj o lodówkach Samsunga i LG. To pierwsze wyposażono w komputer z systemem Tizen i dużym 21,5-calowym ekranem dotykowym. Pierwsze tego typu urządzenia, jak i sam Family Hub Samsung pokazał jeszcze w styczniu na CES, jednak tym razem oficjalnie zaprezentował je w Europie. Podobne urządzenie zaprezentowała firma LG, jej lodówka wyposażona jest jednak w komputer z systemem Windows. Także i w tym wypadku duży ekran dotykowy wmontowany jest w drzwi.

Samsung Family Hub

Naszymi wrażeniami z targów IFA 2016 w Berlinie dzielimy się w dzisiejszym odcinku podcastu MyApple Daily.

MyApple Daily w iTunes Store.