Na rynku telefonicznym liczą się tylko trzy systemy operacyjne - Windows Mobile, Android oraz iOS (dawniej iPhone OS). Pierwsze dwa możemy znaleźć na kilkunastu (kilkudziesięciu?) urządzeniach wielu firm, jednak ostatni wymieniony jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla produktów Apple. Czy jednak poza wyjątkowością odznacza się czymś jeszcze?

Od Redakcji: artykuł opublikowany w ramach <a href="https://myapple.pl/content/305-zostan-redaktorem-myapple-pomoz-tworzyc-portal-razem-z-nami.html" target="blank">naboru nowych redaktorów MyApple._

Podstawowe informacje

Powiedzmy sobie szczerze - iPhone bez iOS'a byłby tym czym Mac'i bez Mac OS'a - ładnym sprzętem nie odznaczającą się niczym poza designem. To dzięki oprogramowaniu na które w internetowym sklepie Apple udostępniane są tysiące aplikacji przykuwających uwagę, sprzedaż iTelefonu liczy się w milionach. System zajmuje w pamięci wewnętrznej około 500MB, co jednak przy min. 8GB (to najmniejsza ilość wbudowanej pamięci sprzedawanej w urządzeniach obsługujących iOS) nie wydaję się wielką stratą.

Najmocniejsze strony

Bez wątpienia najmocniejszą stroną iOS'a jest to, że instaluje się go wyłącznie na iPod'ach Touch i iPhone, dzięki czemu jakakolwiek aplikacja pobrana z AppStore (poza dedykowanymi dla iPad'a) będzie działać u każdego klienta*. Wraz z ostatnią aplikacją obsługuje multi-tasking, czyli wielozadaniowość, rozmowy wideo itp. Kolejną ważną zaletą jest jego intuicyjność dzięki której nawet moja 84 letnia babcia potrafiła "łazić po menu" i napisać notatkę. Ponadto dzięki JailBreak'owi (odblokowaniu telefonu) można dowolnie w niego ingerować a programiści publikują dziesiątki nowych funkcji nie udostępnianych jeszcze przez Apple.

Funkcje

Funkcje które oferuje "czysty" iOS są w dużym stopniu uzależnione od tego czy posiadamy iPhone, iPod lub iPad. Skupię się jednak na tym pierwszym ponieważ oferuję najszerszą gamę wbudowanych funkcji. Oczywiście tak jak każdy inny telefon pozwala dzwonić, SMS'ować, wysyłać MMS, prowadzić wideo rozmowy (tylko iPhone 4 posiada jednak przednią kamerkę), zapisywać kontakty ze zdjęciami itd. Oprócz tego znaleźć można przeglądarkę Safari, klienta poczty, odtwarzacz muzyki, czyli iPod, kalendarz, "giełdę", galerię, mapy Google, program służący do sprawdzania pogody, kalkulator, dyktafon, zegary świata, iTunes oraz AppStore. Warto dodać, że znajduje się na nim również dedykowana aplikacja YouTube dzięki której brak flash'a nie przeszkadza nam w oglądaniu filmów z powyżej wymienionego serwisu. Przyjrzyjmy się paru aplikacjom z bliska.

Kalendarz

Kalendarz działa podobnie jak w wielu telefonach jednak jak to jest charakterystyczne dla produktów Apple - wygodniej i przejrzyściej. Pozwala ustalić nazwę, miejsce, czas, alarm podanego przez nas wydarzenia i umieszcza go w widoczny sposób na czymś co nazywam "listą dnia". Przykład poniżej.

Mapy

Zwykłe Mapy Google dostępne na wielu urządzeniach mobilnych, nie tylko Apple. Można wyznaczać trasy, sprawdzać obecne położenie. Bez fajerwerków. W AppStore możemy znaleźć programy typu Navigon, które oferują znacznie więcej funkcji za stosunkowo niedużą cenę.

Safari (przeglądarka)

Co prawda do komputerowej wersji sporo jej brakuje, jednak pozwala tworzyć zakładki, można sprawdzić historię przeglądania. W sklepie Apple można pobrać za darmo Operę która jest szybsza, jednak ludzie narzekają na sporo błędów wyświetlaniu stron.

Mail

Skrzynka e-mail jest dość rozbudowanym klientem jak na mobilną aplikację. Umożliwia bardzo łatwą konfigurację z najpopularniejszymi serwisami takimi jak GMail, Yahoo itp. Można dodać kilka adresów naraz, ustawić podpis do każdej wiadomości a o nowych które pojawią się w skrzynce odbiorczej poinformuje nas zmieniona ikonka dzięki funkcji Push.

Awaryjność

Nic bardziej nie denerwuje podczas pracy, niż nagły "error", zwieszanie się, lub wyłączenie komputera, telefonu. W jakim stopniu udało się tego typu niespodzianek uniknąć w iOS'ie? W bardzo dużym. Błąd lub "zwiecha" w nie ruszanym systemie (tzn takim w który nie ingerowaliśmy bardziej niż instalując aplikacje z AppStore) jest po prostu nie spotykany. Jeśli chcemy ułatwić sobie życie instalując coś z Cydii (alternatywnego, wg Apple nielegalnego i nieautoryzowanego sklepu z programami) musimy liczyć się z pewnym ryzykiem (zmniejszenie wydajności, crashe) co oczywiście nie jest regułą, wystarczy myśleć a nie ładować co popadnie.

Na potrzeby testu zjailbreakowałem mojego iPhone, zainstalowałem na nim przerobionego pod kątem JB iOS'a 4, wgrałem parę nieautoryzowanych aplikacji jak np OpenSSH, SBSettings, Winterboard i uruchomiłem kilka pamięciożernych aplikacji w tle. Zdjęcie nr 1 przedstawia iPhone zaraz po JB z zainstalowanym wyłącznie SBSettings by móc monitorować ilość dostępnej pamięci ram, natomiast zdjęcie nr 2 pokazuje ten sam telefon po "namieszaniu".

O dziwo telefon radził sobie z następnymi uruchamianymi aplikacjami. Grałem przez pewien czas w gry 3D (Rollercoaster, Water Slide), słuchałem muzyki i oglądałem filmiki na YouTube (z aplikacji). Nie wystąpiły żadne błędy jednak podczas poruszania się po menu widać było spadek płynności animacji.

Stereotypy

Często spotyka się "znawców" którzy krytykują iPhone (a co za tym idzie iOS bo to on tworzy ten telefon) za brak podstawowych funkcji. Chcę więc korzystając z okazji wytłumaczyć co wprowadziły aktualizacje oprogramowania które obecnie nosi numer 4.

  • Możliwe jest wysyłanie MMS
  • Możliwe jest kręcenie filmów, zoom, nawet focus na dotknięte przez nas miejsce*

Podsumowanie

iOS to zaawansowany system, umożliwiający wszelką pracę na urządzeniach dotykowych Apple - od pisania notatek po montowanie filmów z programem iMovie. Nie trzeba wiele czasu by się nauczyć jego obsługi a odblokowanie daje nam nieograniczone możliwości zwiększenia funkcji. Nikt chyba się nie sprzeciwi jeśli powiem, że to obecnie najatrakcyjniejszy system na rynku oferujący najwięcej możliwości.

* Poza iPod'em pierwszej generacji oraz iPhone 2G, które zostały odesłane przez Apple do lamusa (nie ma oficjalnie możliwości instalacji iOS 4 który mogą wymagać niektóre aplikacje)
* Auto Focus nie dotyczy wersji iPhone 3G która jest go pozbawiona.