Mimo iż od ponad roku korzystam z Google Photos do przechowywania swoich fotografii, to coraz częściej rozważam przeniesienie części swojej biblioteki do usługi Zdjęcia od Apple. Dzisiaj znalazłem kolejny powód do wykonania tego kroku, a nazywa się on External Editors, znajdziecie go w Mac App Store i kosztuje 0,99 €.

External Editors to program w swoich założeniach wręcz banalny i ciężko napisać, że cechuje się on wieloma funkcjami i oferuje ogrom przydatnych fotografom narzędzi. Tak nie jest, bo aplikacja jest po prostu rozszerzeniem dla programu Zdjęcia, które pozwala na szybkie otwarcie danego materiału w wybranym programie graficznym.

Po uruchomieniu aplikacji będziemy mogli wybrać ulubiony program graficzny (w moim przypadku jest to Affinity Photo, którego recenzję mojego autorstwa znajdziecie niedługo na MyApple). Po dodaniu External Editors do rozszerzeń w Preferencjach systemowych będziemy mogli otworzyć Zdjęcia i wybrać interesującą nas fotografię. Po prawej stronie w menu edycji zobaczymy zakładkę Rozszerzenia, z poziomu której będziemy mogli otworzyć External Editors.

W menu wspomnianego wyżej rozszerzenia wybierzemy program, w którym chcemy dokonać edycji. Od Pixelmatora po Photoshopa. Fotografię będziemy mogli wcześniej przekonwertować lub wybrać oryginał (a nie kopię z biblioteki) z dysku. Szkoda, że twórcy nie pozwalają na usunięcie z listy dostępnych programów pozycji, które nie są nam potrzebne (Google Chrome, Safari itd.), ale możliwość dodania wybranych aplikacji do ulubionych rozwiązuje poniekąd ten problem.

Jak już pisałem wyżej, External Editors pobierzecie z Mac App Store za 0,99 €. Wydanie tak niewielkiej kwoty pozwala mi na wygodną obróbkę zgromadzonych w Zdjęciach fotografii. Szkoda, że Apple samo nie przygotowało takiego rozwiązania. Za polecenie opisanego wyżej programu dziękuję użytkownikowi Remik.