Jobs: Połączenie technologii ze sztuką niezbędne dla innowacji
*Steve Jobs od zawsze starał się, aby Apple znajdowało się w miejscu, w którym sztuka spotyka się z technologią. Takie podejście można dostrzec dziś w takich kultowych produktach, jak iPhone i iPad oraz w zapierającym dech w piersiach projekcie nowego kampusu Apple w Cupertino. Dyrektor generalny Apple wielokrotnie, podczas swoich prezentacji, podkreślał istotność tej kwestii. Dlaczego Jobs przywiązuje do mariażu technologii i sztuki tak dużą wagę?
*
Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w wystąpieniu współzałożyciela Apple - Steve’a Wozniaka, podczas ceremonii wręczenia mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Concordia w Montrealu. Okazuje się, że za całą filozofią tworzenia produktów oraz sposobem ich projektowania, stoi pewne wydarzenie sprzed ponad trzydziestu lat:
Różnica między Technologią a Człowiekiem. Co jest ważniejsze: Człowiek czy Technologia? W garażu rodziców Steve’a Jobsa odwiedził nas kiedyś pewien dżentelmen, muzyk klasyczny. Powiedział nam wtedy, że kiedy tworzy się jakąś technologię, to należy w to włożyć wiele pracy - zarówno softwarowej jak i hardwarowej - aby uczynić ją naturalną, oczywistą i łatwą w użyciu dla człowieka. Wtedy człowiek znajdzie się na szczycie łańcucha. Jeśli umieścicie po prostu każdą możliwą na świecie funkcję i każdą możliwość oraz pozwolicie komuś modyfikować jego normalność, aby ten ktoś mógł nauczyć się jak tego używać, to umieścicie technologię wyżej, jako rzecz nadrzędną, a człowieka sprowadzicie raczej do roli niewolnika. Oczywiście myślimy o tym w taki sposób, aby człowiek nie był niewolnikiem, chcemy żeby to on był panem. Chcemy tworzyć rzeczy zorientowane wokół człowieka, jak gdyby to był centrum wszechświata.
W dalszej części wystąpienia Wozniak opisuje Newtona (pierwszy tablet Apple) oraz w jaki sposób technologia i inżynierowie mają uratować świat. Wozniak wypowiada także ciekawą teorię na temat przyszłej koegzystencji ludzi z androidami.
Poniżej zapis z wystąpienia Steve’a Wozniaka:
Inną osobą, która miała wpływ na Jobsa, był zmarły w kwietniu tego roku, były prezydent Sony Corporation - Norio Ohga. Analogicznie do Jobsa, miał on niezwykłą i interesującą ścieżkę kariery. Ohga nie tylko walnie przyczynił się do popularyzacji płyty kompaktowej, jako nośnika audio, ale również był początkującym profesjonalnym śpiewakiem operowym, który uczęszczał na prestiżowy Tokijski Narodowy Uniwersytet Sztuk Pięknych i Muzyki. Znany był także ze swojego zamiłowania do pilotażu firmowych odrzutowców Sony.
Norio Ohga
Steve Jobs uważał Norio Ohgę za wielką inspirację, ponieważ wg niego wspólnie dzielili przekonanie, że aby stworzyć prawdziwe technologiczne innowacje, potrzebne jest połączenie technologii i sztuki.
Steve Jobs podczas prezentacji iPada mówi o tym, dlaczego połączenie technologii ze sztuką jest niezwykle istotne.
Istotę całej sprawy najlepiej podsumowują słowa samego Jobsa. wygłoszone podczas zeszłorocznej WWDC :
Ten znak (grafika w nagłówku tekstu - dop. red.) reprezentuje to, czym jest Apple. Nie jesteśmy tylko technologiczną firmą, nawet jeśli tworzymy jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów w naszej branży. Tu chodzi o coś więcej. To połączenie tego, plus nauki humanistyczne i sztuka jest tym, co wyróżnia Apple. To hardware i software działające razem ...] To kompleksowe rozwiązanie, które nie wymaga od każdego wiedzy integratora systemu.”
Źródło: 9to5mac, TheDailyRiff, własne