Koncepcja projektowania uniwersalnego stworzona przez architekta Ronalda Mace'a, to filozofia projektowania produktów i otoczenia w taki sposób, aby mogły być one użyte przez wszystkich użytkowników w możliwie jak najszerszym zakresie. Choć początkowo jej zasady odnosiły się wyłącznie do rozwiązań architektonicznych, to obecnie są one wykorzystywane również podczas tworzenia interfejsów urządzeń elektronicznych. Najlepszym przykładem praktycznego zastosowania tej filozofii są produkty firmy Apple.

Podobnie jak w przypadku pozostałych urządzeń tego producenta, także telewizyjna przystawka z logo nadgryzionego jabłka została wyposażona w funkcje ułatwień dostępu dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Pomimo, iż były one dostępne już w Apple TV drugiej i trzeciej generacji z oprogramowaniem w wersji 4.2 lub nowszym, to ograniczały się do czytnika ekranu VoiceOver oraz, jeżeli dany materiał posiadał taką opcję, do audiodeskrypcji i podpisów dla niesłyszących. Firma z Cupertino wyposażając nowe Apple TV w system tvOS bazujący na iOS 9, zwiększyła możliwości tego urządzenia i dotyczy to także wspomnianych funkcji.

Osoby niewidome i słabowidzące, tak jak we wcześniejszych wersjach Apple TV, mogą korzystać z systemowego czytnika ekranu VoiceOver dostępnego w języku polskim. Aby go aktywować w celu konfiguracji nowego urządzenia, po wyjęciu Apple TV z pudełka i podłączeniu do telewizora, wystarczy na dołączonym pilocie trzykrotnie nacisnąć przycisk Menu. W ten sam sposób w dowolnym momencie możemy wyłączyć i ponownie włączyć funkcję VoiceOver, pamiętając o zaznaczeniu takiej opcji w menu ustawień dostępności: Ustawienia> Ogólne> Dostępność.

Voice Over Apple TV

W tym samym miejscu znajdują się znane z systemu iOS, OS X i watchOS dodatkowe funkcje ułatwień dostępu:

  • Zoom - wbudowana lupa, która działa w dowolnym miejscu Apple TV, powiększając wyświetlany obraz w zakresie od 2 do 15 razy;

  • Redukuj ruch - upraszczająca wygląd niektórych elementów interfejsu;

  • Pogrubiony tekst - zwiększająca czytelność tekstów wyświetlanych na ekranie;

  • Zwiększ kontrast - umożliwiająca zmniejszenie efektu przezroczystości elementów ekranu i zmieniająca styl fokusu z domyślnego na wysoki kontrast.

Przystawka telewizyjna firmy z Cupertino dzięki wykorzystaniu technologii AirPlay, pozwala także osobom słabowidzącym uzyskać prosty powiększalnik, gdyż używając funkcji klonowania zdjęcia, tekst oraz obraz z kamery na urządzeniu z systemem iOS mogą zostać wyświetlone na ekranie telewizora. Głos czytnika VoiceOver nie jest w takim przypadku transmitowany i słyszy go wyłącznie korzystający z niego użytkownik, dlatego ma on możliwość przeprowadzenia prezentacji na telewizorze, bądź za pomocą projektora podłączonego do Apple TV, w taki sposób, że oglądający nie zdają sobie sprawy, iż prowadzi ją osoba z dysfunkcją wzroku.

Z kolei osoby z dysfunkcją słuchu, tak jak poprzednio, na nowym Apple TV mają możliwość włączenia podpisów dla niesłyszących i SDH, jeśli te są dostępne.

Voice Over Apple TV

Mogą one dostosować sposób ich wyświetlania do własnych potrzeb wybierając jeden z gotowych stylów: Domyślny, Duża czcionka lub Klasyczny oraz utworzyć własny styl przechodząc kolejno do: Ustawienia> Ogólne> Dostępność> Napisy dla niesłyszących i SDH> Styl.

Zaadaptowanie w tvOS większej ilości funkcji dostępności znanych wcześniej z pozostałych urządzeń firmy Apple, ułatwił nowy pilot. Od swoich poprzedników różni się tym, iż posiada on sześć fizycznych przycisków zamiast czterech, a ponadto wyposażono go w szklaną powierzchnię dotykową. Gładzik umożliwia łatwe nawigowanie po interfejsie urządzenia oraz wprowadza niektóre znane gesty funkcji ułatwień dostępu, takie jak wirtualne pokrętło, czy przesunięcie dwoma palcami w celu odczytania zawartości ekranu.

Wśród wspomnianych sześciu klawiszy: Menu, Home, Play/Pause i regulacji głośności, znalazł się przycisk mikrofonu uruchamiający Siri. Niestety, z możliwości głosowego wyszukiwania ułatwiającego korzystanie z Apple TV osobom z dysfunkcjom wzroku mogą aktualnie skorzystać jedynie mieszkańcy kilku krajów. Logując się na urządzeniu przy użyciu polskiego Apple ID, zamiast asystenta głosowego uruchamiana jest klawiatura ekranowa z układem liter od A do Z, a Spacja i Delete znajdują się po jej przeciwnych stronach. Rozwiązaniem byłaby aplikacja Remote/Pilot dla iOS, która pozwala skorzystać z klawiatury iPhone'a, jednak w przeciwieństwie do poprzednich modeli, nie jest ona kompatybilna z najnowszą generacją Apple TV.