Jak donosi gazeta "Rzeczpospolita", Apple szykuje się do otwarcia sklepu muzycznego iTunes w naszym kraju.

Informację nieoficjalnie potwierdził Piotr Kabaj, prezes EMI Music Polska i członek rady nadzorczej spółki e-Muzyka który stwierdził, że internetowy sklep z muzyką Apple pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku.

To spora zmiana stanowiska prezesa EMI Polska, który jeszcze w marcu 2009 roku na łamach Gazety Wyborczej twierdził (cytat):

Zdziwiony nieobecnością iTunes na polskim rynku jest także Piotr Kabaj, prezes polskiego oddziału EMI, jednego z największych firm fonograficznych. - Pytanie należy zadać iTunes'owi, dlaczego nie działa w Polsce, Czechach i na Węgrzech... Nie znam powodów, dlaczego nie funkcjonuje w naszym kraju. Nikt z nami nie negocjował, bo nie ma takiej potrzeby, ponieważ katalog naszych polskich artystów systematycznie jest wprowadzany do iTunes'a na całym świecie, na podstawie globalnej umowy EMI Music - iTunes - powiedział Kabaj. I podkreślił, że umowa z iTunesem obejmuje całość katalogu EMI, co oznacza, że iTunes mógłby być dystrybutorem w Polsce także artystów zagranicznych, np. brytyjskich i amerykańskich gwiazd pop-u.

Nie inaczej jest z polską organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców - ZAIKSEM, która jeszcze niedawno twierdziła:

Nie wiemy, dlaczego iTunes nie otworzył swoich sklepów w Polsce. Z naszej strony nie ma przeciwwskazań.Teraz sytuacja uległa zmianie - ZAIKS nabrał wody w usta i nie chce oficjalnie potwierdzić czy prowadzi negocjacje. Jak się dowiedzieliśmy od przedstawicieli organizacji "ZAIKS nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom". Nieoficjalnie jednak, rozmowy są prowadzone.

Wszystko wskazuje na to, że Apple zamierza w najbliższym czasie otworzyć internetowy sklep z muzyką w Polsce. Być może już we wrześniu, kiedy w Polsce wystartuje serwis bezpośrednio związany ze sklepem iTSMS - iCloud Apple.

Przypomnijmy że iTunes Music Store jest największym na świecie sprzedawcą cyfrowej muzyki - w swojej bazie posiada ponad 18 milionów utworów - ceny kształtują się między 0,99 za 1,29 dolarów za utwór - zapewne podobnie będzie w Polsce i ceny będą kształtować się od 3 zł za utwór do ok. 30 - 35 zł za cały album.

Źródła:
1. Własne
2. Rzeczpospolita.
3. Gazeta Wyborcza