iPad, a w mniejszym stopniu i iPhone, to świetne podręczne narzędzie do rysowania. Znam przynajmniej kilku rysowników wykorzystujących go w swojej codziennej pracy (nie wspominając o karykaturzyście Henryku Sawce, który w telewizji kreślił na iPadzie swoje obrazki niejako z ręki). Nie powinno więc dziwić, że w App Store znaleźć można masę aplikacji przeznaczonych do rysowania, szkicowania, a nawet cyfrowego malowania na ekranie tego urządzenia. Jednym z nich jest - dostępny obecnie za darmo - Taysui Sketches II Pro.

Program ten oferuje użytkownikowi ponad dwadzieścia różnego rodzaju narzędzi dla rysowników i malarzy. Są więc rapidografy, aerografy, cienkopisy, mazaki, ołówek, pędzel do malowania akwarelami oraz różnego rodzaju narzędzia pomocnicze, pozwalające na mieszczenie kolorów, rozjaśnianie i przyciemnianie wybranych fragmentów czy rysowanie przy linijce. Na iPadzie do rysunku można dodać także kształty czy tekst.

Tayasui Sketches II Pro

Ciekawą funkcją jest symulacja zachowania się akwarel. Gdy malujemy pędzlem, symulowane jest zachowanie oryginalnych farb, które do momentu wyschnięcia bardzo łatwo się mieszają. W programie zastosowano przełącznik pozwalający na szybkie osuszenie tego, co już namalowaliśmy, przed nałożeniem kolejnego koloru (jeśli oczywiście nie chcemy ich mieszać).

Tayasui Sketches II Pro

Dodatkowo aplikacja symuluje także zachowanie pędzla - stukając palcem lub stylusem w ekran, można robić wirtualnymi farbami kleksy, a następnie rozmazywać nadmiar naniesionej na cyfrowy karton farby.

Tayasui Sketches II Pro

Sketches II Pro oferuje oczywiście pracę na warstwach, niestety ich liczba jest ograniczona do trzech - co w przypadku bardziej zaawansowanych rysunków może być poważną wadą. Do warstwy można także załadować zdjęcie, jeśli na przykład ma być ono podstawą całej pracy lub zwyczajnie chcemy je przerysować. Każdą z warstw można dodatkowo wyeksportować do pliku PNG z przezroczystym tłem.

Tayasui Sketches II Pro

Program ma przejrzysty interfejs, oczywiście jest on bardziej wygodny na iPadzie niż na iPhonie, ale da się z niego wygodnie korzystać także na mniejszym ekranie, choć nie znajdziemy tam kilku funkcji (wspomnianego już dodawania tekstu i kształtów).

Tayasui Sketches II Pro

Jak zwykle do nawigacji po rysunku wykorzystuje się gesty "szczypania ekranu". Niestety tutaj Sketches II Pro potrafi zirytować. Nie wiem dlaczego autorzy ubzdurali sobie, że funkcja cofnij/ponów także powinna być dostępna za pomocą gestów i to przesunięcia dwoma palcami po ekranie w lewo lub prawo. Efektem tego są częste problemy z nawigacją po powiększonym obrazie. Niemal co chwila zdarzało mi się, że zamiast przesunąć obrazek, aktywowałem funkcję "cofnij". Na szczęście jest możliwość wyłączenia tego "ułatwienia" i aktywowanie wspomnianej funkcji przyciskami ekranowymi.

Tayasui Sketches II Pro

Tayasui Sketches II Pro nie jest może programem idealnym, oferuje jednak sporo przydatnych narzędzi do rysowania i malowania, plusem jest wspomniana symulacja zachowania farb wodnych.

Tayasui Sketches II Pro dla iPhone'a i iPada w App Store za darmo.