W nadchodzącym systemie iOS 5 rozwinięta zostanie opcja mirroringu (czyli odzwierciedlania obrazu np. na telewizorze). Do tej pory niezbędna była specjalna przejściówka (VGA Adapter) i kabel, teraz jednak pojawi się możliwości wysyłania sygnału w oparciu o technologię AirPlay, a więc bezprzewodowo. Do odbioru obrazu służyć może Apple TV drugiej generacji.

Nowe możliwości zaprezentował serwis Engadget ( link do filmiku). Najbardziej okazale prezentuje się gra wyścigowa Real Racing 2 HD. Tytuł ten został specjalnie przystosowany do mirroringu - obraz na telewizorze różni się od tego prezentowanego na ekranie iPada. Tablet Apple staje się swoistym kontrolerem i wyświetla dane dotyczące rozgrywki. Co ciekawe, na bardzo podobnej zasadzie działa kontroler niedawno zaprezentowanej konsoli do gier firmy Nintendo, czyli Wii U. Poniżej filmik autorstwa użytkownika justinscheetz z YouTube, przedstawiający mirroring poprzez AirPlay na przykładzie wspomnianej gry:

Inne gry i aplikacje oczywiście również działają w mirroringu, lecz należy zauważyć, że obraz jest w natywnej rozdzielczości urządzenia iOS oraz nie w formacie 16:9 (w przeciwieństwie do Real Racing 2 HD). Jedyna wada bezprzewodowego mirroringu jest zauważalne opóźnienie (lag) obrazu. W użytkowaniu większości aplikacji nie powinno to jednak stanowić problemu.

System iOS 5 jest obecnie w fazie beta testów, jego publiczna premiera będzie miała miejsce na jesieni.

Źródło: Engadget